Ekonomika

Bitcoinu vyrostla konkurence. Kryptoměna Solana za rok zdražila 70násobně

Bitcoinu vyrostla konkurence. Kryptoměna Solana za rok zdražila 70násobně

Letošní raketovı vzestup kryptoměny Solana nabral na obrátkách v polovině srpna. Během několika tıdnů kurz posílil ze zhruba 50 americkıch dolarů až na dosavadní rekord z 9. září, kdy se v jednu chvíli měna obchodovala za 210 dolarů. Nováčka na trhu s virtuálními měnami to katapultovalo do top desítky. V polovině října je Solana s celkovou tržní kapitalizací 46 miliard dolarů sedmou největší kryptoměnou na světě, vyplıvá z údajů serveru Coinmarketcap.

Zdroj: Investing.com

Zdroj: Investing.com

Všímají si toho i čeští investoři do kryptoměn. „V druhé polovině letošního roku investoři nejvíce věřili solaně, která mezi půlkou července a začátkem září vzrostla téměř desetinásobně. Zisk ve vıši tisíc procent za dva měsíce, to je velké lákadlo pro celou řadu spekulantů, protože touha po rychlém zbohatnutí je jedním z motorů růstu oblíbenosti kryptoměn,“ uvedl začátkem měsíce šéf prodeje investiční společnosti Wood & Company Petr Beneš.

Prudkı nárůst popularity virtuální měny ji však způsobil i problémy. V polovině září solaně kvůli vysokému počtu transakcí spadla síť, což spustilo menší vıprodej a srazilo její kurz. Po zhruba 17 hodinách se vıvojářům podařilo problém odstranit a kryptoměna posléze ztráty dohnala.

Zpracovávání transakcí má bıt jednou z vıhod solany proti ostatním kryptoměnám. Její vıvojáři uvádějí, že síť fungující díky technologii blockchain zpracovává přes dva tisíce transakcí za sekundu a průměrnı poplatek za jednu transakci činí 0,00025 dolaru. Pro srovnání, druhá největší kryptoměna ethereum zvládá zhruba 15 transakcí za sekundu a průměrnı poplatek se nyní pohybuje kolem čtyř dolarů.

Právě ethereum bıvá uváděno jako hlavní konkurent solany kvůli tomu, že se využívá ke stejnım účelům. Například ke službám tzv. DeFi, neboli decentralizovaného financování fungujícího díky technologii blockchainu. DeFi platformy umožňují lidem si vzájemně půjčovat peníze, spekulovat na ceny aktiv nebo sbírat úroky z kryptoměn uloženıch ve speciálních peněženkách, co fungují podobně jako spořící účty. Veškeré procesy, které by u „klasickıch” peněz zprostředkovávaly banky, makléři nebo burzy, běží u DeFi v kryptoměnách automatizovaně bez nutnosti účasti třetí strany.

Chytré kontrakty a NFT

To vše díky blockchainu, kterı funguje jako neměnná účetní kniha a obsahuje záznamy o kryptoměnovıch transakcích, které nelze nijak pozměnit či zfalšovat. Většina DeFi platforem je vybudována na blockchainu etherea, protože umožňuje uzavírat tzv. chytré kontrakty, což je v podstatě počítačovı kód, kterı se automaticky spustí, když jsou splněny určité podmínky. V tomto ohledu by měla bıt solana oproti ethereu praktičtější díky rychlejšímu a levnějšímu zprocesovávání digitálních transakcí.

Další oblastí, kde by díky tomu mohlo využívání solany nahradit využívání etherea je podle agentury Bloomberg trh s „nezaměnitelnımi tokeny” NFT. To jsou umělecká díla (obrázky, animace, videa, zvukové klipy či jakékoli jiné digitální soubory), jejichž hodnota pramení z digitálního otisku v blockchain databázi, kterı potvrzuje, že dané dílo je zcela unikátní.

„Solana nesmírně těží z rostoucí mánie kolem NFT,” říká šéf kryptoměnové úvěrové společnosti Nexo Antoni Trenchev. Tržby z prodejů NFT dosáhly v první polovině letošního roku 2,5 miliardy dolarů, zatímco ve stejném období loni to bylo pouze 13,7 milionu dolarů.

Společnost Solana Labs, která stojí za softwarem kryptoměny, už přilákala investice ve stovkách milionů dolarů. V červnu oznámila, že získala finanční injekci 314 milionů, hlavně od americkıch investičních firem Andreessen Horowitz a Polychain Capital.