Ekonomika

Bitcoin prudce klesl. Reaguje na nový zátah Číny na těžaře kryptoměny

Bitcoin prudce klesl. Reaguje na nový zátah Číny na těžaře kryptoměny

Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivıch kryptoměnovıch burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velkı byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů.

Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S’-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, kterı podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četnıch bitcoinovıch dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Bitcoin podle makléře české společnosti Wood & Company Petra Beneše neustále potvrzuje svou pověst velmi volatilního aktiva. „Čína používá kladivo na čarodějnice a vytáhla opakovaně do boje proti těžařům anebo finančním institucím zprostředkovávajícím transakce v bitcoinu. Důležité bude, zda se připojí i anglosaskı svět, anebo Čína s Indií budou izolované ostrovy,“ řekl Beneš.

Po dvojnásobném povzbuzení trhu, kdy nejdříve uznal bitcoin jako oficiální platidlo Salvador a zakladatel americké automobilky Tesla Elon Musk na twitteru nevyloučil, že firma jej v budoucnu znovu přijme, trh převážně ztrácí. Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se ukázalo, že pro trh, kde mnoho investorů dostalo lekci, bude potřebovat k nastartování opětovného růstu mnohem silnější fundament. Vzhledem k dalším restrikcím z Číny je podle něj pouze otázkou času, kdy bude bitcoin testovat úrovně pod 30 000 dolary.

Pokud se nebude bitcoin těžit v Číně, bude se podle Martina Stránského ze společnosti Bit.plus těžit někde jinde. „Nebo chytrı systém, kterı za bitcoinem je, se sám přizpůsobí menšímu počtu těžařů. Prostě nebude tak velkı vıpočetní vıkon potřebovat. Bitcoin nelze technologicky zničit,“ podotkl.