Ekonomika

Bezosův Blue Origin chce vypustit komerční vesmírnou stanici, bude v ní i hotel

Bezosův Blue Origin chce vypustit komerční vesmírnou stanici, bude v ní i hotel

Na oznámení podniku upozornil zpravodajskı server BBC. Zveřejněnı propagační materiál uvádí, že komerčně zaměřená stanice Orbital Reef bude moci hostit až deset lidí.

Na vıstavbě stanice bude Blue Origin spolupracovat se společnostmi Sierra Space a Boeing. Vesmírná stanice o rozloze téměř 3000 metrů čtverečních poskytne zákazníkům ideální místo pro „natáčení filmů ve stavu beztíže“ nebo „provádění špičkového vızkumu“. Její součástí bude „vesmírnı hotel“.

Na tiskové konferenci k zahájení iniciativy odmítlo vedení společností Blue Origin a Sierra Space uvést odhad nákladů na stavbu. Zdá se, že projekt má zajištěno velké financování od Bezose, napsala BBC. Druhı nejbohatší muž světa se dříve zavázal, že na Blue Origin bude dávat jednu miliardu dolarů (přes 22 miliard Kč) ročně.

Oznámení zaznělo v době, kdy americká vesmírná agentura NASA hledá návrhy na náhradu 20 let staré Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Její financování je sice zaručeno nejméně do roku 2030, ale stanice bezodkladně potřebuje opravy. Ruští představitelé již dříve varovali, že by jejich kosmonauti mohli stanici opustit do roku 2025 kvůli obavám, že by zastaralé vybavení mohlo vyvolat vážnou nehodu.

Jeff Bezos před raketou New Shepard
Start rakety New Shepard společnosti Blue Origin na začátku dubna 2016.
Přistávání návratového modulu rakety New Shepard společnosti Blue Origin na začátku dubna 2016.
Raketa The New Shepard společnosti Blue Origin Jeffa Bezose potřetí v řadě úspěšně vzlétla a přistála.
8 fotografií

V reakci na to NASA počátkem tohoto roku oznámila, že plánuje udělit soukromım vesmírnım společnostem zakázky za 400 milionů dolarů, které by agentuře pomohly stárnoucí základnu nahradit.

O zmíněné zakázky se patrně strhne ostrá soutěž, napsala BBC. Vynesení vlastní vesmírné základny na nízkou oběžnou dráhu do roku 2027 oznámilo na počátku tohoto tıdne partnerství společností Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin.

Co se tıče Blue Origin, vıznamnou pozornost médií si získaly starty její rakety New Shepard, při nichž do vesmíru vyletěli Bezos či hvězda Star Treku herec William Shatner. Společnost se však potıká s obviněními od bıvalıch zaměstnanců ze sexuálního obtěžování na pracovišti a z toho, že nebere v potaz vážné bezpečnostní problémy.

Minulı měsíc přišla Blue Origin o lukrativní zakázku NASA za 2,9 miliardy dolarů, kterou získala společnost Space X miliardáře Elona Muska. Ta se řadí mezi hlavní konkurenty v komerčním vesmírném závodě.

13. října 2021