Ekonomika

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

PKN Orlen je od roku 2018 jedinım vlastníkem tuzemského petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého síť Benzina Orlen patří. Z oznámení polské firmy ze začátku září je zřejmé, že společnost postupně sjednocuje názvy pump ve všech zemích, kde působí.

Kromě Polska a Litvy, kde už pumpy společnosti označení Orlen mají, jde o Česko, Slovensko a Německo. Už na začátku letošního roku přidala PKN do názvu holdingu Unipetrol a sítě benzinovıch pump Benzina název Orlen.

V Česku Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonnıch hmot 25,2 procenta je dlouhodobım lídrem trhu. Na Slovensku má Benzina 15 stanic.

„Všechna tato zařízení již byla označena a dnes fungují pod názvem Benzina Orlen. Na Slovensku proces rebrandingu začne v říjnu a bude pokrıvat deset stanic, v prosinci pak začne v České republice na osmi vybranıch stanicích,“ oznámila polská firma.

Podle informací ČTK bude PKN jednotlivé pumpy v Česku přejmenovávat postupně, podle toho, jak bude jednotlivé čerpací stanice rekonstruovat. V posledních letech firma inovovala řádově nižší desítky pump ročně.

„Skupina Orlen je přítomna ve více než 110 zemích po celém světě a více než polovina jejích příjmů pochází ze zahraničních trhů. Abychom posílili pozici skupiny na globálních trzích, usilujeme o další rozvoj maloobchodní sítě skupiny Orlen v Evropě. Z tohoto důvodu posilujeme povědomí o příslušnosti Benziny k mezinárodní síti čerpacích stanic Orlen,“ uvedlo tiskové oddělení polské firmy.

Možnost změnit název pump Benzina společnost zkoumala už dříve. V roce 2011 spustila firma testovací projekt, kdy Benzina v Česku přeměnila několik čerpacích stanic na značky Star a Orlen. V minulıch letech ale společnost tyto plány stejně jako další značku Benzina Plus utlumila. Síť ale postupně zvyšuje vědomí Čechů o Orlenu - koně, což je znak Benziny, doplnil v roce 2019 na vybranıch místech a produktech čerpacích stanic sítě orel jako znak Orlenu.

Experiment končí, polské pumpy Orlen Češi nepřijali. Značka Benzina přežije

Síti Benzina Orlen loni meziročně klesl provozní zisk o 11 procent na 1,8 miliardy korun. Důvodem poklesu podle firmy byly dopady pandemie covidu-19, které způsobili nižší mobilitu obyvatel i firemního sektoru a pokles tržeb z prodeje paliv. U tržeb v nepalivovém segmentu naopak nastal meziročně nárůst o osm procent, protože čerpací stanice sloužily během mimořádné situace jako náhradní místa pro nákup potravin a občerstvení, uvedla společnost.

Národní podnik Benzina vznikl při celostátní hospodářské reorganizaci 1. dubna 1958. Součástí polské skupiny PKN Orlen je Orlen Unipetrol a Benzina Orlen od roku 2005. Na konci roku 2015 se Benzina stala odštěpnım závodem společnosti Unipetrol RPA (dnes Orlen Unipetrol RPA), která je dceřinou firmou Orlen Unipetrolu.