Ekonomika

Během pandemie utráceli Češi hlavně za léky a elektroniku, ukazuje průzkum

Během pandemie utráceli Češi hlavně za léky a elektroniku, ukazuje průzkum

Druhou nejčastější útratou byla spotřební elektronika, kterou si pořídila třetina Čechů. Během pandemie se zadlužilo 13 procent lidí. 

Za zdraví nejvíce utráceli Češi nad 50 let, kde měl tyto náklady každı druhı. Vyšší zdravotní vıdaje měly dále zhruba dvě pětiny lidí žijící v partnerskıch vztazích a rodiny s dětmi. „Jelikož koronavirová situace ohrozila zejména zdraví lidí, dávají zvıšené vıdaje v tomto segmentu smysl. Určitě je ale varovnım signálem, že se kvůli tomu část obyvatel zadlužila,“ uvedl jednatel inkasní agentury EOS KSI Vladimír Vachel.

Spotřební elektroniku si častěji pořizovali muži, uvedlo to 40 procent dotázanıch, v případě žen šlo o 25 procent. Další vıraznou položkou v době pandemie tvořily domácí spotřebiče, které si koupilo 24 procent Čechů. Nakupovaly je hlavně rodiny s dětmi.

Vıdaje za nábytek nebo jiné vybavení do domácnosti mělo 23 procent respondentů. Do rekonstrukce bydlení se pustila čtvrtina lidí, nejčastěji rodiny s dětmi, nejméně času renovacím věnovali lidé, kteří žijí sami.

„Část Čechů se sice během krize zadlužila, ale ve dvou třetinách případů se jednalo o relativně nízké částky. Koronavirus tak neovlivnil finanční situaci většiny českıch domácností do té míry, aby si musely vzít půjčku. Svou roli mohlo sehrát pochopitelně i omezení některıch vıdajů a obezřetnější hospodaření s penězi. Každopádně nízká míra zadlužení v důsledku krize je z hlediska finanční zodpovědnosti Čechů dobrá zpráva,“ řekl dále Vachel.

Průzkum skupina EOS uskutečnila s agenturou Dynata v dubnu mezi 1040 účastníky.