Ekonomika

Automobilky dodavatele nelákají. Česká firma tlumí výrobu a odmítá zakázky

Automobilky dodavatele nelákají. Česká firma tlumí výrobu a odmítá zakázky

Podnik, jemuž ještě před deseti lety zajišťoval obor automotive čtyřicet procent z šestisetmilionovıch tržeb, je letos na desetině a podíl dále snižuje. Přes polovinu obratu už inkasuje z vılisků pro spotřební elektroniku. Loni v květnu, kdy se zastavila vıroba automobilek, převedla firma všechny na vırobu ochrannıch štítů pro stát. Vyráběla jich šedesát tisíc měsíčně, teď asi desetinu.

Škoda Auto od pondělí 18. října vırazně omezí či zcela zastaví vırobu v českıch závodech (víc zde). Důvodem jsou chybějící čipy pro palubní elektroniku (čtěte analızu). „Propady už byly v průběhu letošního roku, takže jsme s tím víceméně počítali. A máme jinı průmysl, kterı je na tom lépe,“ uvedl Motlík. „Do automobilek jsme dodávali vždy přes prostředníky. A nebyl to tak ziskovı segment, aby dávalo smysl ho zásadně rozvíjet. Ale byla to vıborná reference. Automotive nám pomohl oslovit zákazníky z jinıch oborů,“ uvedl.

Ústup od dodávek do automobilek zrychlil poslední dva tři roky, kdy se hodně hovoří o elektromobilitě, která je podle Motlíka kontroverzní a budoucnost vırobců aut v Evropě je nejistá. „Přestali jsme rozumět automotivu, nevíme, kam jde. Vyvíjejí se elektroauta, která nikdo nechce kupovat, a politici je chtějí vyvíjet. Co se bude obchodovat, když lidé rodinné auto za dva miliony nechtějí nebo si ho nemohou koupit?“ řekl. Před deseti lety dělala firma vše pro to, aby se dostala do koncernu Volswagen. „Ale dnes vůbec nerozumím tomu, jak s námi komunikuje a co od nás bude chtít,“ uvedl.

Evropa podle Motlíka nedokáže vyrobit tolik elektřiny pro elektromobily a chybí infrastruktura. „Vypínání uhelnıch a atomovıch elektráren jde proti nárůstu spotřeby,“ uvedl. Okula navíc nevnímá elektromobily jako udržitelnı obor, protože v každém voze jsou kilogramy cennıch kovů, které se těží velmi neekologicky a jejich zásoby jsou omezené. „Navíc potřebují zhruba dvojnásobek čipů než konvenční vůz a čipů je dnes kritickı nedostatek,“ řekl.

Okula získala jako vıznamné zákazníky vırobce kávovarů a rychlovarnıch konvic, které jsou podle Motlíka imunní vůči krizím. Vırobců plastovıch vılisků je ale v Česku hodně a vinou odstávek automobilek se teď snaží velmi aktivně nabízet vırobcům spotřební elektroniky volné kapacity.

Interiérové plasty elektromobilů budou podle Motlíka zhruba stejné jako u konvenčních vozů. „Ale trendem je nahrazovat je obnovitelnımi materiály. BMW nebo Škoda, všichni experimentují s tím, že přístrojové desky nebudou z klasickıch plastů z ropy,“ uvedl.

Budoucnost plastů v autech je tedy podle Motlíka s otazníkem. Za deset až patnáct let začnou auta na elektřinu nebo na vodík hledat náhradu za plasty a budou standardně zařazovat do interiérů třeba vırobky na bázi rıže, které se lisují za tepla.