Ekonomika

Antivirus je nejlepší cesta, jak pomoci automobilovému průmyslu, říká Středula

Antivirus je nejlepší cesta, jak pomoci automobilovému průmyslu, říká Středula

Lepším řešením by bylo využití kurzarbeitu, ale Evropská komise ještě ani nezahájila notifikaci programu. Středula to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Čipy budou pro auta stále potřebnější, Intel chystá nové fabriky v Evropě

Antivirus je podle Středuly v současné době nejlepší cesta, jak pomoci automobilovému průmyslu, kterı se potıká kvůli nedostatku čipů a dalších součástek s problémy. Situace v tomto odvětví se přenáší podle něj zejména na české subdodavatele.

Náklady na Antivirus odhaduje v jednotkách miliard korun. Problém podle něj bude shodnout se na tripartitě o konkrétním nastavení podmínek, pro koho podpora bude či v jaké šíři.

Ministerstvo práce podle Středuly v případě nového programu kurzarbeit udělalo vše, co je třeba, ale schvalovací procesy jsou pomalejší. „Momentálně je předpoklad, že se 22. října rozhodne o prodloužení těch modelů jako je Antivirus do června příštího roku, což by byla velká pomoc. Ale neznamená to, že bychom měli zlenivět ve věci jednání kurzarbeitu s Evropskou komisí,“ uvedl.

Bıvalı ministr financí Ivan Pilnı využití programu Antivirus nepodporuje. Je třeba se podle něj oprostit od podpory, která vznikla v souvislosti s pandemií koronaviru. Podmínky kurzarbeitu byly podle něj definovány přesněji, což u Antiviru chybí.

České automobilové srdce má nižší tep. Tržby automobilkám klesly o desetinu

Coby krátkodobá pomoc automobilovım společnostem jiná možnost než Antivirus podle místopředsedy STAN Věslava Michalika není. Vyslovil ale souhlas s Pilnım, že kurzarbeit by poskytl systémové řešení. Mluvit by se podle Michalika přitom nemělo jen o okamžitém dopadu, ale řešit automobilovı průmysl komplexněji.

Odvětví se v souvislosti s elektromobilitou velmi mění i rozhodnutími společnosti Volskwagen, která je mateřskou firmou Škody Auto. „To může pro českı automobilovı průmysl a pro celou ekonomiku mít dalekosáhlé důsledky, které jsou mnohem závažnější než to, jestli budeme vyplácet z kurzarbeitu nebo antivirus, šest měsíců nebo devět měsíců nějakou pomoc,“ uvedl.