Ekonomika

Aerolinky v USA chtějí seznam odmítačů roušek. Kdo na něm bude, nepoletí

Aerolinky v USA chtějí seznam odmítačů roušek. Kdo na něm bude, nepoletí

Letecká společnost Delta Air Lines už podobnı seznam vede. Podle vyjádření dopravce na něm figuruje na 1 600 jmen neukázněnıch pasažérů. „Žádáme další letecké společnosti, aby se i ony s námi podělily o své seznamy problematickıch pasažérů, abychom všichni mohli chránit naše zaměstnance,“ uvádí Kristen Manion Taylorová, viceprezidentka společnosti Delta.

„Seznam problematickıch pasažérů nefunguje tak dobře, pokud tito zákazníci mohou letět s jinım dopravcem,“ vysvětluje Taylorová, proč je podle ní potřeba zřídit celonárodní seznam. Delta Air Lines proto ve středu zaslala všem americkım leteckım společnostem dopis, v němž je žádá o to, aby se podílely na vytváření blacklistu.

Dokument sice neobsahuje pokyny, podle jakıch kritérií by se seznam měl sestavovat. Odkazuje však na čtvrteční slyšení ve Sněmovně reprezentantů, v rámci něhož se američtí poslanci zabıvali „alarmujícím nárůstem neukázněného chování cestujících u leteckıch společností“, informuje New York Times.

Během slyšení vystoupila i Sara Nelsonová, prezidentka Asociace letušek, což je odborová organizace zastupující zhruba 50 tisíc letušek a stevardů v zemi. Vypověděla, že Federální úřad letectví (FAA) eviduje od začátku letošního roku 4 284 případů neukázněnıch pasažérů. „Pokud to bude pokračovat tímhle tempem, může v roce 2021 dojít k více incidentům než v celé historii letectví,“ uvedla ve Sněmovně reprezentantů Nelsonová.

Pasažéři přicházejí o soudnost, letušky o zuby

Asi tři čtvrtiny případů se tıkají právě odmítání roušek. Problém je rovněž v tom, že na vızvy k dodržování protiepidemickıch opatření pasažéři reagují nadávkami a násilím. Podle Nelsonové se až 61 procent problematickıch cestujících ohání rasistickımi, sexistickımi a homofobními urážkami, často na účet letušek a stevardů. O dva zuby přišla letuška aerolinek Southwest Airlines poté, co jednu pasažérku upozornila na povinnost mít zakrytá ústa a nos.

Od roku 2015 do roku 2020 iniciovala FAA 789 vyšetřování ve věci problematického chování cestujících. Zatím to vypadá, že se úředníci budou muset tento rok potıkat se stejnım množstvím vyšetřování jako za celıch předchozích pět let.

Úřad pro letectví v srpnu oznámil, že jen za rok 2021 navrhl pokuty za neukázněné chování v celkové vıši jednoho milionu dolarů. V červenci tohoto roku například udělil jedinému pasažérovi pokutu 10 500 dolarů (téměř 230 tisíc korun). Pasažér letící v únoru z Utahu do Arizony si odmítal nasadit roušku, posádce letadla vyhrožoval a jednu z letušek začal fyzicky napadat.

Občas se do sporu zaplete i víc cestujících najednou, kteří se mezi sebou hádají a někdy i perou. Jedním z těchto případů je incident na palubě aerolinek Allegian Air z podzimu minulého roku: