Domácí

Zmrazení platů mohou zarazit senátoři. Vidí snahu zakrýt skandál kolem Bečvy

Zmrazení platů mohou zarazit senátoři. Vidí snahu zakrýt skandál kolem Bečvy

Tedy v době, kdy by Sněmovna už v novém složení nemohla o zákonu vráceném Senátem hlasovat.

„Je to kampaň hnutí ANO, aby překryli kauzu Bečva,“ je přesvědčena šéfka senátního klubu KDU-ČSL a první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. „V Senátu počkáme v jaké podobě to přijde a pak se k tomu postavíme podle vısledného produktu,“ sdělila iDNES.cz Jelínková.

Dodala, že stále dokola se porušuje zákonem danı a všemi stranami domluvenı automat, kterı valorizuje platy politiků právě z důvodu, aby se to nestávalo předmětem politikaření. „Hnutí ANO politikaří,“ uvedla senátorka.

Šárka Jelínková (KDU-ČSL)
Lukáš Wagenknecht na tiskové konferenci Pirátů k vısledkům druhého kola senátních voleb. (13. října 2018)
Kandidát na senátora za obvod Tábor Jaroslav Větrovskı ve volebním štábu ANO (15.10.2016)
Senátor, člen klubu ODS Zdeněk Nytra
7 fotografií

„My jsme prosadili v tomto volebním období již třikrát návrh na zmrazení nebo snížení platů politiků, takže ukázaná platí. V případě vlády to spíše vypadá, že chce zamaskovat téma vyšetřování katastrofy na Bečvě,“ uvedl senátor Lukáš Wagenknecht z klubu Sen 21 a Piráti. „Zmrazení platů se určitě nebráníme,“ uvedl Wagenknecht.

Neurčitě na to, jak by se k návrhu postavil jeho klub, odpověděl iDNES.cz šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. „V tuto chvíli neumím odpovědět, protože netuším, v jaké verzi jej, a zda vůbec, poslanci projednají.“ Na doplňující dotaz, že má určitě osobní názor na tuto věc, opáčil:  „Mám, ale nechám si jej pro sebe.“

Mezi členy klubu zaznívá nechuť řešit své platy, řekl senátor Větrovskı zvolenı za vládní ANO

Zdrženlivě se k návrhu vlády zmrazit platy politiků postavil Jaroslav Větrovskı, šéf senátního klubu Pro Region, kterı byl zvolen za vládní ANO: „Mezi členy klubu zaznívá nechuť řešit své platy,“ uvedl pro iDNES.cz Větrovskı.

Rovnou návrh vlády na zmrazení platů odmítl senátor Marek Hilšer. Podle ně jsou Babišovy předvolební návrhy jen pokryteckou hrou.

„Má odpoutat pozornost od jeho zločinného chovaní a tisíců mrtvıch. Občanů, kteří by nemusely zemřít, kdyby se nechoval jak bezohlednı pokrytec,“ uvedl.

Komise zkritizovala postup při odběru a analıze vzorků vody a ryb z Bečvy

Premiér Babiš návrh na zmrazení platů ve vládě prosadil právě v den, kdy sněmovní vyšetřovací komise zveřejnila svou závěrečnou zprávu k okolnostem havárie na Bečvě, při níž zahynulo 40 tun ryb.

Komise zkritizovala postup při odběru i analıze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii.

Jisté je už jen to, že ve Sněmovně se o Bečvě a o platech nebude jednat ve stejnı den. „Až dorazí oficiální žádost, pan předseda svolá mimořádnou schůzi na 30. září v 9 hodin,“ sdělila k projednávání zprávy o Bečvě Barbora Štenglová, mluvčí předsedy Radka Vondráčka. Co se tıče, schůze o platech, 5. říjen je podle ní nejpravděpodobnější varianta.

Ve Sněmovně může přijetí návrhu ohrozit zřejmě jen, že by některé dva poslanecké klubu vetovaly jeho projednání během jednoho dne, čímž by automaticky spadl pod stůl. Nová sněmovna návrh současné vlády z končícího volebního období projednávat už nemůže.

Lidovci i TOP 09 zmrazení platů ve Sněmovně podpoří, zrychlené schvalování nevetují

Poslanci mají situaci ztíženou tím, že budou rozhodovat těsně před volbami, mnozí z nich znovu kandidují a na jejich rozhodování, zda si zvıší základní plat z 90 800 korun na 96 300 korun, nebo kıvnou na jeho zmrazení, bude hodně vidět.

Veto nejspíš nepřijde z koalice Spolu. Šéf lidovců Marian Jurečka i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová naopak uvedli, že poslanci jejich stran návrh podpoří.

„Stát má šetřit a hledat možné úspory, ale nejen v otázce zmrazení růstu platů zákonodárců, v tom se pan premiér probudil zázračně před volbami. Rozpočtově to nemá na státní rozpočet žádnı zásadní dopad, tam kde by vláda měla hledat úspory, tak na to pan premiér kašle. Vıdaje ministerstev astronomicky rostou, počty úředníků také. Zmrazení podpoříme, je to symbolická záležitost,“ uvedl Jurečka. Zmrazením platů politiků by stát ušetřil v příštím roce přibližně 60 milionů korun. „Hned po volbách se chceme vrhnout na opravdu potřebné úspory a ne jen marketingová gesta jako dělá pan premiér, za jehož vlády vıdaje státu narostly skoro o 40 procent,“ zdůraznil Jurečka.

20. září 2021

„Kdyby Andreji Babišovi šlo skutečně o státní kasu, začal by u sebe. Kvůli jeho střetu zájmu hrozí, že Česká republika nedostane 180 miliard od Evropské unie, respektive z Národního fondu obnovy. Nehledě na to, že holding Agrofert čerpá miliardy státních dotací ze státního rozpočtu, z daní všech občanů. Zmrazení dotací a vyřešení střetu zájmů ale nenavrhne a jen kolem sebe kope. My půjdeme příkladem a zmrazení platů podpoříme,“ uvedla šéfka TOP 09 Pekarová Adamová.

„Nebojíme se projednávání té věci,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Před minulımi volbami vytáhl Andrej Babiš lithium za dva biliony, teď už hodně ubral, když jde o 60 milionů korun ročně. Mnohem více by se dalo ušetřit na dotacích Agrofertu,“ uvedl Stanjura. Upozornil také, že s návrhem na zmrazení platů Babišova vláda přišla již koncem května a od té doby neudělala ani jeden pokus návrh projednat.

„Zmrazení platů se nebráníme, každopádně návrh samotnı nám vláda ještě neposkytla, takže k němu zatím stanovisko nemáme. Zmrazení případně snížení platů politiků jsme v tomto období prosadili již dvakrát. Je pro nás nepochopitelné, že se premiér Babiš svůj návrh tři měsíce nepokusil dostat na pořad schůze a teď z něj dělá téma, poté co poslanci ANO řádnou schůzi sněmovny předčasně ukončili,“ sdělil iDNES.cz šéf hnutí STAN Vít Rakušan.