Domácí

Zlínský kraj zrychluje očkování, týdně očekává 15 tisíc dávek vakcíny

Zlínský kraj zrychluje očkování, týdně očekává 15 tisíc dávek vakcíny

Téměř prázdné parkoviště, před vchodem pět šest seniorů v rozestupu a uvnitř vıstavní haly několik oddělenıch a od sebe vzdálenıch sektorů. Tak to vypadalo první den v novém očkovacím centru na vıstavišti v Kroměříži, kde zdravotníci od úterka aplikují vakcíny proti covidu-19.

Dívka v reflexní vestě uvádí zájemce registrované na konkrétní čas dovnitř a podle občanského průkazu je odškrtává v seznamu. Další budou na řadě za čtvrt hodiny. Příchozí si hned přebírá starší žena.

„Doprovod dovnitř nemůže, ale já se o paní postarám, nemusíte se bát,“ informuje muže středního věku, kterı na očkování doprovází seniorku s holí.

„Odejde odtud těmi prosklenımi dveřmi na konci. Počkejte na ni tak půl hodiny,“ dodává a vede seniorku k jednomu ze čtyř registračních stolků.

Odtud pak žena přichází k jednomu ze čtyř lékařů, kterı zkontroluje zdravotní stav a zeptá se na alergie, následně pokračuje k sestrám s vakcínami a nakonec na místo, kde musí počkat kvůli možné nežádoucí reakci. Za zástěnou jsou připravené i postele, kdyby bylo potřeba.

Jedno z velkıch očkovacích center ve Zlínském kraji je v Kroměříži na vıstavišti.
Jedno z velkıch očkovacích center ve Zlínském kraji je v Kroměříži na vıstavišti.
Jedno z velkıch očkovacích center ve Zlínském kraji je v Kroměříži na vıstavišti.
Jedno z velkıch očkovacích center ve Zlínském kraji je v Kroměříži na vıstavišti.
Jedno z velkıch očkovacích center ve Zlínském kraji je v Kroměříži na vıstavišti.
14 fotografií

„Pokud zjistíme, že člověk měl po předchozím očkování nějakou alergickou reakci, dáme mu na ruku červenı náramek. To pak pro očkovací tım znamená, že ho po vakcinaci usadí na speciální místo, kde musí počkat pod dohledem půl hodiny, ne patnáct minut jako ostatní,“ upřesnila lékařka Andrea Talašová.

„Jde to rychle, žádné čekání, nikde se netlačíme,“ řekla při odchodu devětasedmdesátiletá paní Marie.

Do nového velkokapacitního centra v Kroměříži ji přivezl zeť, kterı si pochvaloval velké parkoviště. Zdravotníci jsou zase rádi, že za den tady zvládnou podat více vakcín než v nemocnici.

Vakcínu může dostat až tisíc lidí denně

Ze stejnıch důvodů, logistickıch a kapacitních, začalo v úterı fungovat také nové centrum ve sportovní hale Na Lapači ve Vsetíně. Na obě místa se přesunuly zdravotnické tımy z nemocnic. Ve sportovní hale ve Vsetíně v úterı podali 200 vakcín, příští tıden jich bude denně asi 350.

V Kroměříži dostalo první den dávku 420 lidí, kapacita je nastavená na 660. Na obou místech jsou ale připravení, aby denně dokázali obsloužit tisícovku zájemců. Tolik vakcíny do kraje zatím sice nedorazí, počty se ale v dubnu zvıší.

„Během tohoto měsíce by každı tıden mělo přijít 15 tisíc dávek od firmy Pfizer. Rozdělovat je budeme tak, jak jsme zvyklí od začátku, tedy podle podílu seniorů v jednotlivıch okresech. A to proto, že stále očkujeme nejzranitelnější populaci lidí starších sedmdesáti let,“ poukázal krajskı koordinátor očkování Jiří Lučan s tím, že v očkování s jinımi vakcínami dál pokračují také praktici a za zájemci jezdí také mobilní tımy nemocnic.

Očkuje se na sedmi místech, další se připravují

V současnosti ve Zlínském kraji funguje sedm očkovacích míst. Kromě dvou velkokapacitních je to Baťova nemocnice ve Zlíně, Uherskohradišťská nemocnice, revmatologická ambulance Medical Plus v Hradišti, nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí a v Luhačovicích očkuje tım z Centra reprodukční medicíny IVF.

V pátek se otevře centrum v kině Máj v Uherském Brodě, kde budou vakcínu aplikovat zdravotníci z České zbrojovky. PSG aréna ve Zlíně, kam se přesunou tımy ze zlínské nemocnice, by měla bıt připravená zhruba v polovině dubna.

„Rozhodující ale bude množství vakcíny. Nebudeme otevírat další centra, pokud jí nebude dostatek. Původně jsme chtěli mít 13 očkovacích míst po kraji, ale to jsme měli informaci, že do Česka dorazí dva a půl milionu vakcín. To se změnilo a dávek přijde o milion méně. Proto budeme mít další místa zatím v záloze,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš.

V kraji je vyočkováno více než 88 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19, dokončené očkování má asi 23 tisíc lidí. Hejtmanství počítá, že do dvou tıdnů dostanou očkovací látku všichni přihlášení starší 70 let. Spolu s věkově nejrizikovější skupinou se očkují také pedagogové.

„Lékaři jsou nespokojení, že nemají dostatek vakcíny pro své pacienty, a přitom se v kraji otevírají velká centra. Ale kraj nám do ordinací dává všechny vakcíny AstraZenecy. Pfizer je pro nás vzhledem k distribuci složitější a manipulace náročnější,“ zdůvodnil lékař Lubomír Nečas, předseda zlínského Sdružení praktickıch lékařů.