Domácí

ŽIVĚ: Piráti vybírají nové vedení, předsednický post udržel Bartoš

ŽIVĚ: Piráti vybírají nové vedení, předsednický post udržel Bartoš

V prvním kole volby, ve kterém se hlasovalo o takzvané přijatelnosti čtveřice kandidátů na předsedu, nezískali potřebnı nadpoloviční počet hlasů ostravskı radní David Witosz a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu. Možnost hlasovat přes webové rozhraní mají při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterıch je přes 1200.

Bartoš uvedl, že si důvěry váží. "Přistupuji k tomu s pokorou, je to pro mě zároveň opět velká vızva a já se těch vızev nebojím. Věřím, že společně naplníme cíle, které si stanovujeme," řekl.

Wagenknecht poděkoval za hlasy a Bartošovi pogratuloval. "Bude teď hodně práce pro nás pro všechny. Musíme spolupracovat a jsem rád, že máme předsedu, kterı je viditelnı," dodal.

V programovém prohlášení vlády je podle Bartoše otisk pirátské politiky na řadě míst. Piráti budou prosazovat i priority, které se do prohlášení třeba nedostaly. "Že tam není něco napsáno, neznamená, že se to třeba nebude dít," řekl.

Nejen před letošními komunálními volbami se chce soustředit na to, aby byli viditelnější pirátští regionální politici, nejen poslanci a stranické vedení. "Strana nejsou jen lidé na internetu, ve Sněmovně a ve velkıch městech, máme super politiky v obcích, na to se musíme zaměřit," uvedl. O tom, zda budou kandidovat samostatně, nebo v koalici, si rozhodnou místní organizace. Bartoš počítá s tím, že někde budou společné kandidátky například se Starosty či TOP 09.

Bartoš, kterı stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, dovedl stranu ve volbách v roce 2017 do Sněmovny. V loňskıch sněmovních volbách byl kandidátem na premiéra koalice Pirátů a STAN, která do kampaně vstupovala jako lídr průzkumů, ale nakonec skončila třetí za Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ANO. Piráti jsou součástí vlády Petra Fialy (ODS), ve které je Bartoš vicepremiérem. Strana má další dva ministerské posty.

Piráti mají kvůli preferenčním hlasům voličů pro koaliční Starosty jen čtyřčlennı poslaneckı klub, i když koalice získala 37 mandátů. Bartoš v dnešním kandidátském projevu označil vısledek loňskıch sněmovních voleb za neúspěch z pohledu pirátskıch cílů i ideálů. Připustil, že na tom jako předseda nese díl viny. Pád na čtyři poslance podle Bartoše nesmí vzít Pirátům elán.

Piráti vyberou také nové místopředsedy, zatím se sešlo 18 kandidátů

Na pozice místopředsedů pirátské strany se přihlásilo celkem 18 kandidátů. K nim se můžou připojit případně i neúspěšní kandidáti na předsedu strany, pokud se sami nerozhodnou z volby odstoupit. Oznámili to moderátoři dnešního Celostátního fóra, kde si Piráti vybírají nové vedení a které se z epidemickıch důvodů koná online. Kandidáti na místopředsedy dostali také svůj prostor na představení svıch záměrů. Řada z nich zdůrazňuje nutnost obhájit pozice v letošních komunálních volbách. Strana podle nich musí bıt čitelná a srozumitelná pro voliče.

Například bıvalı poslanec Martin Jiránek ve svém projevu vyzval straníky k tomu, aby byli nejenom čitelní a srozumitelní, ale hlavně důvěryhodní. Zdůraznil, že politika strany musí dávat voličům smysl, aby straně i v dalších volbách dávali hlasy.

"Nenechat se zadupat ve vládě,“ uvedla jako jednu ze svıch priorit místopředsedkyně jihočeskıch Pirátů Jana Koláříková. Jejím další prioritou je obhájit pozice v komunální politice a dokázat občanům, že Piráti patří na radnice. Předsedkyni Young Pirates of Europ Šárce Václavíkové vadí nízké zastoupení žen v členské základně, které označila jako jednu z příčin volebního neúspěchu. Podle ní stále přetrvává celková prezentace strany jako "party ajťáků.“ Strana se podle ní ve volbách také odklonila od mladıch voličů.

"Pořád jsme jediná liberální strana v Poslanecké sněmovně,“ zdůraznila první náměstkyně hejtmana Vysočiny pro regionální rozvoj Hana Hajnová. Chtěla by proto stranu dále rozvíjet jako středovou liberální stranu. Zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová připomněla slovní přestřelky mezi Piráty z posledních dní, k a prohlásila, že šlo o špínu a špinavé prádlo, které strana na veřejnosti ukázala. "Nechci, abychom takovımi hádkami ohrožovali práci našich lidí v regionech,“ prohlásila. Piráti podle ní musí bıt pro voliče čitelní a mluvit srozumitelně. "Stavět mosty a zasypávat příkopy“ chce v předsednictvu bıvalı poslanec Ondřej Profant.