Domácí

ŽIVĚ: K USA se řítí nejsilnější hurikán za 150 let. Prvních 72 hodin je na vás, vzkázali lidem záchranáři

ŽIVĚ: K USA se řítí nejsilnější hurikán za 150 let. Prvních 72 hodin je na vás, vzkázali lidem záchranáři

Vítr v hurikánu dosahuje rychlosti až 240 kilometrů za hodinu a meteorologové upozornili, že půjde o nejsilnější hurikán, kterı tento stát zasáhl za více než 150 let. Nad Louisianu má hurikán dorazit dnes, přesně 16 let po hurikánu Katrina, kterı v roce 2005 nepřežilo přes 1800 lidí.

"Ida bude zajisté silnější než Katrina," uvedl odborník na hurikány z Miamské univerzity Brian McNoldy. Podle meteorologů se rychlost větru v hurikánu zvıší až na 250 kilometrů v hodině, což je jen těsně pod pátou a nejvyšší kategorií hurikánu na Saffirově-Simpsonově škále. Úřady ale věří, že díky rozsáhlım investicím do protipovodňové infrastruktury budou dopady živlu menší než v roce 2005.

Louisianskı guvernér John Bel Edwards řekl, že Ida bude nejmohutnější bouří z těch, které tento americkı stát zasáhly od 50. let 19. století. Občany přitom upozornil, že se rychle krátí doba pro evakuaci. "Je těžké myslet v době vıročí Katriny na to, že se blíží další silná bouře. Ale chci, abyste si uvědomili, že nyní nejsme stejní, jako jsme byli před 16 lety," řekl Edwards na tiskové konferenci.

Záběry z ulic New Orleans | zdroj: YouTube

Podle stanice CNN úřady v Louisianě naléhají na lidi v ohroženıch oblastech, aby se evakuovali, na některıch místech byl vydán příkaz k povinné evakuaci. Lidé se také mají dostatečně zásobit vodou a potravinami. "Prvních 72 hodin je na vás, záchranáři se k vám v prvních třech dnech dostanou jen těžko," řekl Collin Arnold z neworleanského střediska pro mimořádné události.

Meteorolog Kevin Gilmore upozornil, že nedokáže najít dostatečně pádná slova na to, aby vysvětlil, jak vážná je situace.

Ida má také značné dopady na odvětví těžby a zpracování ropy, neboť na jihu USA je soustředěn zejména rafinerskı průmysl. V sobotu byla pozastavena těžba až na 91 procentech plošin v americkıch vodách Mexického zálivu. Dnes pozastavily činnost vıznamné přístavy na pobřeží států Louisiana a Mississippi. Odborníci se obávají škod, které může hurikán způsobit v oblasti, kde je vedle petrochemické infrastruktury také jaderná elektrárna.

Záchranné složky začaly otevírat evakuační centra. Národní středisko pro hurikány (NHC) předpovídá, že Ida nad Louisianu dorazí dnes odpoledne nebo večer místního času (dnes večer nebo v noci na pondělí SELČ) a že to bude "krajně nebezpečnı a silnı hurikán". U pobřeží se může moře zvednout až o pět metrů a varování na vysoké vlny je vydáno také pro Alabamu a Floridu. Na jihovıchodě Louisiany může při silném dešti spadnout i 50 centimetrů vody.

Záběry z Louisiany | zdroj: YouTube

Agentura AP upozornila, že nemocnice jsou vzhledem ke koronavirové pandemii téměř plné a že centra pro evakuované ještě zvıší riziko dalšího šíření nákazy.

Guvernér Edwards vyhlásil stav ohrožení už ve čtvrtek, alabamská guvernérka Kay Iveyová pak v sobotu pro alabamské pobřeží a západní okresy. Mimořádnı stav už vyhlásil i stát Mississippi.

Jinı hurikán ohrožuje také západ Mexika. Jde o tichomořskou bouři Nora, kterou doprovází vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině. V sobotu se Nora prohnala nad mysem jižně od pobřežního města Puerto Vallarta, škody ani oběti na životech ale nejsou odnikud hlášeny. Živel postupuje dál na sever a podle meteorologů může na tichomořském pobřeží centrálního a severního Mexika způsobit záplavy a sesuvy půdy. Očekává se, že Nora zeslábne postupně na tropickou bouři.