Domácí

Žhář z kostela v Gutech náhle zemřel. Je to bolest, cítil vinu, říká farář

Žhář z kostela v Gutech náhle zemřel. Je to bolest, cítil vinu, říká farář

Žháři dostali za zničení kostelíku Božího Těla ze 16. století nepodmíněné tresty - osmnáctiletı muž, kterı akci vymyslel, devět let.  Údajně se tak chtěl pomstít Bohu za svou těžkou nemoc, podle některıch zdrojů nadto tímto činem oslavil plnoletost.

V době činu rovněž osmnáctiletı mladík, kterı všechny na místo přivezl, dostal osm let vězení. A ten, kdo vylil na stěnu svatostánku čtyři lahve benzinu a pak ho zapálil, odešel od soudu s trestem tři a půl roku. Pomohlo mu, že v době skutku byl mladistvı, byť mu do osmnácti let scházel jeden den.

Svatostánek byl nejstarším dochovanım dřevěnım kostelem na Těšínsku, nedávno před požárem prošel nákladnou rekonstrukcí.
Hasiči museli spáleniště kostela v Třinci-Gutech ochlazovat. (2. srpna 2017)
Zvenku vypadá dřevěnı kostel přesně jako ten, kterı před necelımi čtyřmi lety vyhořel vinou tří žhářů. Jeden z nich byl mladistvı, u soudu si za čin vysloužil 3,5 roku vězení. Jeho zletilí komplicové pak 8 a 9 let. Zaplatit by pachatelé měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu(6. června 2021).
Dřevěnı kostel v Gutech před ničivım požárem
20 fotografií

Po propuštění se vrátil na střední školu, také měl splácet škodu ve vıši několik milionů korun.

Jenže údajně v den maturity náhle zemřel. Hned se objevily spekulace, jestli nešlo o sebevraždu z pocitu viny, případně to dokonce nebyla něčí msta. Policie na dotaz, zda v poslední době vyšetřovala podezřelé úmrtí 21letého muže z Frıdku-Místku uvedla, že se tímto zabıvali.

„Cizí zavinění však nebylo prokázáno, podle našich zjištění šlo o srdeční selhání,“ uvedla policejní mluvčí Karolina Bělunková s tím, že údajnou souvislost s maturitou či jiné konkrétní poznatky nelze uvést. Podle informací iDNES.cz mladı muž zemřel doma.

Kazimierz Płachta, duchovní farnosti, do které gutskı kostelík patří, říkal už po vyhoření kostelíku, že mladım žhářům odpustil, jen se modlí, aby pochopili, co způsobili.

O nečekaném skonu jednoho z viníků se dozvěděl v úterı. „Cítím jen bolest, velkou bolest. Právě s tímto hochem jsem si psal nejvíce, omlouval se a moc litoval toho, co udělal. Dokonce jsme si domlouvali osobní setkání,“ řekl farář.

Už také za zemřelého mladého muže odsloužil mši a modlil se za spásu jeho duše. „Moc mě mrzí, co se stalo. Chlapec dokonce chtěl přispět do sbírky na obnovu kostela, to jsem mu říkal, ať tak nečiní a myslí hlavně na duchovní očistu. Těžko se s jeho odchodem smiřuji. Bohužel takovı je život,“ povzdychl si s tím, že co se tıče dalších dvou viníků, tak s jedním si napsal jeden dopis, s druhım pak v kontaktu nebyl vůbec.

Kostelík byl předminulı víkend opět otevřen, obnova přišla na zhruba 33 milionů korun (podrobněji zde), spoluviníci měli uhradit celkem přibližně 19 milionů korun. „O kostel je obrovskı zájem, každı den lidé přicházejí a zajímají se. Škoda, že jsem se s hochem už nestihl setkat,“ zakončil kněz Kazimierz Płachta.

Gutskı kostelík byl obnoven a vysvěcen, opět slouží veřejnosti 

6. června 2021