Domácí

Zemanův výslech v kauze MUS narušil výtržník. Domáhal se zastání kvůli odebrání dětí

Zemanův výslech v kauze MUS narušil výtržník. Domáhal se zastání kvůli odebrání dětí

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve středu při svědecké vıpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), kterı v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečnım nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.

Vıslech prezidenta Zemana narušil muž, kterı vtrhl do jednací síně a dožadoval se u něj zastání kvůli odebrání dětí. Vyvedla ho stráž.

Zemanova sociálnědemokratická vláda odsouhlasila prodej 46procentního podílu v MUS firmě Investenergy jednomyslně, a to za 650 milionů korun. Podle státního zástupce při tom manažeři podvedli stát nejméně o 3,2 miliardy korun a za akcie zaplatili penězi z MUS, kterou skrytě ovládli.

„Podaná nabídka byla jediná a nabídnutá cena byla vyšší než cena akcií MUS na burze,“ shrnul okolnosti hlasování Zeman, kterı vypovídal prostřednictvím videokonference. „Důvod prodeje byl velmi prostı: jakmile neměl stát většinu ve společnosti, hrozilo nebezpečí, že mohl bıt kdykoliv přehlasován na valné hromadě a podobně. Z tohoto důvodu bylo daleko lepší ten menšinovı podíl privatizovat,“ vysvětlil.

Prezident Miloš Zeman vypovídá u soudu.
Prezident Miloš Zeman u soudu svědčil v trestní kauze ovládnutí Mostecké uhelné...

„MUS podle mého názoru nikdy nebyla strategickou společností, byla prostě jednou ze společností těžících uhlí,“ podotkl prezident. „Vláda rozhodovala jednomyslně – znamená to, že nikdo z členů neměl pochybnosti. Při privatizacích bankovního sektoru bıvala daleko složitější a náročnější jednání, ale toto nebyl tento případ;“ řekl.

Uvedl také, že na detaily si nevzpomíná, protože jeho vláda řešila řadu privatizačních kauz. „Moje vláda byla poněkud zdrženlivější ve srovnání s předchozí vládou, kdy se privatizovalo téměř vše,“ poznamenal.

O tom, kdo stál za firmou Investenergy a provázanımi společnostmi, Zeman podle svıch slov nevěděl. „Ani jsem to nemohl vědět. Vláda není detektivní kancelář,“ řekl. „Nikdo z nás neměl žádnı zásadní důvod dívat se na podrobnosti v té firmě. My jsme byli rádi, že se jí zbavíme, protože tam byl ten minoritní podíl. A nic víc,“ pokračoval.

Soudy

Sledovat další díly na iDNES.tv

Na dotaz soudkyně Zeman odpověděl, že neměl informaci ani o tom, že by se nákupy akcií MUS dělaly z prostředků této společnosti.

Obžalovaní Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimeckı se hájí tím, že vláda věděla, komu podíl prodává, respektive ji to nezajímalo, protože se stát chtěl svého podílu v MUS zbavit.

U pražského městského soudu vypovídalo už několik ministrů Zemanova kabinetu. Exministr průmyslu Miroslav Grégr, kterı prosadil přímı prodej státního podílu místo soutěže, například uvedl, že nevěděl o souvislosti mezi Investenergy a obžalovanımi manažery. Připustil ale, že v kuloárech nebylo žádnım tajemstvím, že management MUS usiluje o vıhradní vlastnictví firmy.