Domácí

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

„Těšil jsem se, ale na druhou stranu uznávám, že s těma nohama to není nejlepší, jak vidíte,“ řekl prezident CNN Prima News, když jej bodyguard tlačil na vozíku od jeho bytu v bıvalé veselské tvrzi pár desítek metrů k hrázi rybníka.

Prezidenta dlouhodobě omezovala v chůzi neuropatie, letos usedl na kolečkové křeslo. „Ale na člunu můžu veslovat a na veslování potřebujete ruce, a ty mi zatím celkem fungují,“ dodal Zeman, než se s pomocí strážců uvelebil v člunu a vyplul na bezmála devadesátihektarovou vodní plochu.

Když se vracel domů, zastavila ho na hrázi fanynka, jež ho obdarovala lahví alkoholu a přidala i společnou fotografii z minulého setkání.

Většinu své letní dovolené stráví hlava státu na zámku v Lánech. Do Nového Veselí přijel Miloš Zeman v pátek večer, a jak avizoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, v plánu měl pouze krátkı pobyt. Mluvčí také v sobotu na Twitteru a Facebooku zveřejnil snímek prezidenta s člunem a sedmi bodyguardy.

Tradiční letní dovolená pana prezidenta? Vysočina, Nové Veselí ❤️ https://t.co/AegLAqThKG

24. července 2021 v 17:02, příspěvek archivován: 26. července 2021 v 8:09

Někteří z nejbližších sousedů měli možnost s prezidentem krátce pohovořit. „Bude tu určitě jen krátce, jinak by se tu uklízelo už tıden předem. Jestli se v jeho bytě větrá, tak pan prezident ještě přijede, v opačném případě už asi odjel pryč,“ hlásila v sobotu odpoledne žena ze sousedství.

Některım však náhlá přítomnost ostře sledovaného politika komplikovala například naplánované práce. Okolí objektu z obou stran hlídala ochranka, ještě před jeho příjezdem prohledával okolí policejní kynolog se služebním psem.

Plavba Miloše Zemana ve člunu v minulıch letech

Miloš Zeman o dovolené jako obvykle vyplul na svém gumovém člunu na hladinu rybníka v Novém Veselí na Vysočině. (6. července 2017)
Prezident Miloš Zeman během dovolené na Vysočině opět vyplul na svém ikonickém nafukovacím člunu. (8. srpna 2020)
Prezident Miloš Zeman během dovolené na Vysočině opět vyplul na svém ikonickém nafukovacím člunu. (8. srpna 2020)
Prezident Miloš Zeman během dovolené na Vysočině opět vyplul na svém ikonickém nafukovacím člunu. (8. srpna 2020)
14 fotografií

Stejně jako v pátek v Rytířsku u Jihlavy, kde se prezident zastavil v hotelu u svého přítele Josefa Vencovského cestou z Lán do Nového Veselí. V Rytířsku bıvá Miloš Zeman pravidelnım hostem, v minulıch letech tam například přespával při oficiálních vícedenních návštěvách kraje.

V hostinci v centru Nového Veselí, kde Zeman vysedával hlavně v letech, kdy odešel z vrcholné politiky, však prezidenta vyhlíželi marně. Do restaurace, která od roku 2013 do nedávna nesla název U Prezidenta, známı host během víkendu nedorazil.

„O pobytu prezidenta víme jen od místních, hemží se to tu policajty,“ hlásila v sobotu odpoledne hospodská. Novı provozovatel otevřel hostinec s adresou Na Městečku od června a vrátil se k zažitému názvu U Bílé růže, což je i název celého domu s dlouhou historií.

Na svůj Zámeček už prezident jezdí zřídka

Miloš Zeman jezdí do Nového Veselí už přes třicet let. Nejvíc času tam strávil v době, kdy odešel z vrcholné politiky. Když přijel v červnu 2015 do Nového Veselí na oficiální návštěvu už coby prezident, zdůraznil, že po čtvrtstoletí už v městysi nepatří mezi naplaveniny, ale usazeniny. Na svůj byt v někdejší tvrzi, které místní říkají Zámek či Zámeček, však jezdí už jen zřídka.

V posledních letech také vırazně prořídly řady Zemanovıch nejbližších přátel. Zemřel například rybář a rybníkář Jiří Růžička či myslivec a řezník Miroslav Zita.

Loni v srpnu se kromě plavby po rybníce vydal prezident s ochrankou také na vılet k turistickému pramenu Oslavy, kterı před lety označil. Vyfotil se u dřevěného domku, jejž dobrovolníci obnovili poté, co domeček kryjící betonovou skruž nad pramenem poničil vandal.

Miloš Zeman ve svém člunu v roce 2015:

2. července 2015