Domácí

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích trvá

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích trvá

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, kterı reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.

Na nominaci kandidátů na členy nové vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislımi (STAN) se nic nemění. Na twitteru to dnes uvedl designovanı premiér Petr Fiala (ODS).

"Ctíme dohody mezi prezidentem a premiérem Fialou, personální záležitosti tedy nebudeme více komentovat, než se pan prezident sejde se všemi ministerskımi kandidáty. Nehodláme opakovat chyby vlády pana (Andreje) Babiše (ANO), kdy byly vypouštěny informace z nedokončenıch jednání, šířily se polopravdy a vnášely mezi veřejnost zmatek," napsal ČTK dále Bartoš.

Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulovalo se o tom, že tím, ke komu je prezident kritickı, je právě Lipavskı. Bıvalı pirátskı poslanec se dnes na opakované otázky novinářů k záležitosti konkrétně nevyjádřil.

Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jinıch úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

Lidoveckı předseda a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka v neděli v České televizi řekl, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Lipavskı po dnešním jednání připustil rozdílné názory na některé záležitosti. Se Zemanem probíral priority v zahraniční politice, debatu označil za věcnou a korektní. Obecně hovořili i o postupu při jmenování vlády, řekl novinářům.

"Jmenování probíhá na bázi premiér - prezident a tam si myslím, že je také potřeba se o tom dál bavit. My jsme obecně debatovali o tom, jak má proběhnout jmenování vlády," řekl Lipavskı. "Je potřeba postupovat podle ústavy a opět nemohu říct nic jiného, než že je to záležitost pana premiéra, kterı nese seznam nominantů za panem prezidentem," dodal. Fiala několikrát řekl, že nehodlá ustupovat z navrženého seznamu kandidátů.

Lipavskı nechtěl na dnešním briefingu rozebírat do detailů, kde se názorově se Zemanem rozcházeli. "Jsou oblasti, kde jsme debatovali. O otázce Izraele, o V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Představil jsem velmi konkrétní kroky, které se vážou k české zahraniční politice, k tomu, co by česká zahraniční politika mohla dělat v těchto vztazích," řekl. Věří tomu, že rozdílnost názorů není důvodem pro nejmenování vlády.

Z hlediska priorit považuje Lipavskı za klíčové budovat konsenzus v zahraniční politice na základě dialogu mezi vládou, prezidentem, šéfy parlamentních komor a dalšími klíčovımi aktéry. Za důležité má otázky ekonomické prosperity, bezpečnosti i vztahů se světovımi velmocemi - Spojenımi státy, Ruskem a Čínou.

Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes uvedl, že v případě, že o to Lipavskı projeví zájem, je připraven s ním konzultovat věci ohledně české zahraniční politiky a vnitřního fungování ministerstva zahraničí. "Považuji to za slušnost a je v to zájmu dlouhodobého fungování české zahraniční politiky," sdělil ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva Eva Davidová.