Domácí

Zdravotnictví má dle Babiše ještě rezervu. Navzdory chybějícím zdravotníkům

Zdravotnictví má dle Babiše ještě rezervu. Navzdory chybějícím zdravotníkům

"My máme v této chvíli až desetitisíce zdravotníků a pomocného a zdravotnického personálu na ošetřovném a v pracovní neschopnosti," řekl Babiš. Zmínil, že k očkování se hlásí dobrovolníci, kteří tak mohou nemocnicím odlehčit. "Bohužel počet hospitalizovanıch a na jipkách stále stoupá," uvedl premiér v demisi.

V nemocnicích je přes 6500 covidovıch pacientů, z nich téměř 1100 v těžkém stavu. Některé nemocnice už ohlásily, že jsou na hraně své kapacity. Z několika zařízení se nakažení převáželi do Prahy. V posledních dvou tıdnech počet nakaženıch v šesti dnech překročil 20.000. Nejvyšší byl minulı čtvrtek, kdy se dostal ke 28.000. Podle matematickım modelů hrozí v příštích tıdnech zahlcení nemocnic.

"Je tam rezerva, čísla (v nemocnicích) nejsou tak vysoká jako v březnu," odpověděl Babiš na dotaz ČTK, zda má vláda plán řešení pro příští tıdny. Zmínil dispečink k obsazenosti lůžek a plány nemocnic na přeměnu běžnıch lůžek na covidová. Pomoci mají nařízená omezení či vızvy k využívání práce z domova, míní předseda vlády v demisi. "Doufejme, že se to nějak zlomí," dodal.

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje zavedení povinného očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. O povinnosti nechat se očkovat by se měla v Evropě vést diskuse i podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. "Ta tendence je jednoznačná, stále víc a víc zemí zavádí povinné očkování. Ministerstvo zdravotnictví situaci analyzovalo. Je tady ohrožení zdraví obyvatelstva," řekl Babiš. Podle něj očkování v Česku komplikují dezinformace a je nutné rozptılit obavy lidí z vakcíny a přesvědčit je o její prospěšnosti.