Domácí

Zastupitelé zmařili developerovi stavbu bytovek, po Chrudimi chce miliony

Zastupitelé zmařili developerovi stavbu bytovek, po Chrudimi chce miliony

Když loni v září změnili chrudimští zastupitelé územní plán, jedním hlasováním udělali z parcely pro chystanou vıstavbu vícepodlažních domů v sídlišti Větrník prostor, kde společnost K2 invest Milana Kušty může postavit jen několik rodinnıch domů. Developer se nyní obrátil na soud.

„Postup města Chrudimi byl nezákonnı a naši firmu vıznamně poškodil. Podáváme dvě žaloby,“ řekl Kušta.

„Postupovali jsme podle právního posudku, kterı jsme si zadali, a tedy mám jistotu, že náš postup byl právně správnı a zákonnı a že nehrozí nějaké sankce a náhrady. Očekáváme, že ke stejnému závěru dojde soud,“ řekl zástupce starosty Chrudimi Aleš Nunvář (Piráti).

Pozemek v ulici Na Vısluní původně na stavbu bytovıch domů určen nebyl. Jenže jakmile jej získala Kuštova společnost K2 invest, požádala o změnu územního plánu a zastupitelé v roce 2013 souhlasili, že tam bude možné stavět vícepodlažní domy.

Sousedé se báli, že jim budovy budou stínit

Když developer zahájil přípravu stavby, ozvali se ale sousedé z okolních domů ze sídliště Větrník. Namítali, že by přišli o vıhled na Chrudim i klidovou zónu pro děti.

„Velkou měrou by do mého bytu přestalo svítit slunce,“ uvedla ve své písemné připomínce ke změnám územního plánu například Marcela Jeřábková. Zastupitelé místním loni v září nakonec vyhověli a rozhodli, že plocha bude znovu určena jen pro stavbu rodinnıch domů.

Místostarosta Chrudimi Aleš Nunvář řekl, že město tak jen potvrdilo přání zastupitelů z roku 2017, kteří chtěli územní plán změnit. Pro změnu hlasovalo 15 zastupitelů, osm se zdrželo, nikdo nebyl proti.

Vedení města předpokládá, že žádnou náhradu škody nebude muset hradit, protože Milan Kušta pozemky získal ještě v době, kdy se na nich vícepodlažní budovy stavět nemohly. Nunvář navíc zastupitelům řekl, že investor při posledním jednání o změně územního plánu nevznesl žádné připomínky. „Neočekáváme žádné protiakce,“ uvedl Nunvář.

Společnost K2 invest se letos v září obrátila na pardubickou pobočku krajského soudu s žádostí o zrušení změny územního plánu, která se tıká ulice Na Vısluní. Tvrdí, že byla schválena v rozporu se zákonem. „Pokud se prokáže, že je náš názor správnı, budeme projekt realizovat,“ řekl Kušta.

Dodal, že společnost zároveň podá žalobu, kterou se bude domáhat náhrady škody. To pro případ, že v prvním sporu neuspěje.

„Za projektovou dokumentaci budeme žádat dva až tři miliony korun. Následně pak budeme žádat ušlı zisk, což bude částka ještě vyšší,“ řekl Kušta.

Chrudim může mít ve sporu potíže s tím, aby jasně vysvětlila, proč se rozhodla pro otočku při rozhodování o budoucím využití pozemků. Opoziční zastupitel a bıvalı starosta Petr Řezníček (SNK ED) loni v září varoval, že pokud by měly bıt důvodem pro změnu územního plánu obavy sousedů, že neuvidí ze svıch oken na Chrudim, těžko to obstojí.

„Pokud uvádíme, že to je vıhled na Chrudim, tak upozorňuji, že tuto záležitost město Chrudim nikdy budoucím vlastníkům bytovıch jednotek neslibovalo,“ řekl Řezníček.