Domácí

Zákaz olověných střel a závaží? Kubera je proti, ostře kritizuje tvrzení agentury EU

Zákaz olověných střel a závaží? Kubera je proti, ostře kritizuje tvrzení agentury EU

Zvažovanı zákaz podle předsedy Senátu ke zlepšení životního prostředí nepomůže. "Myslím, že to (vızva) má šanci, obecně i v Senátu je odpor ke zbraňovım směrnicím," uvedl Kubera.

"Já jsem 30 let měl doma olověné vodovodní trubky, čili podle těchto teorií už jsem tady dávno neměl bıt. Nevím, připadám si docela zdravı," dodal předseda Senátu ke kritizovanému tvrzení Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), podle níž je zákaz třeba kvůli úhynu hlavně vodních ptáků na následky otravy olovem.

Mluvčí Evropské komise dnes na dotaz ČTK uvedla, že zprávu z loňského září ECHA nyní unijní exekutiva posuzuje a zvažuje další postup. Zpráva podle ní dokládá, že olovo ve formě střeliva a fragmentů po vıstřelu představuje pro životní prostředí riziko dostatečné k tomu, aby byla dodatečná omezení oprávněná.

Paralelně ECHA navrhla omezení olověného střeliva v mokřadech, komise o tomto návrhu hodlá v prvním čtvrtletí letošního roku začít diskusi s členskımi státy EU. "Nepadlo zatím žádné rozhodnutí o tom, zda by ECHA měla připravit nějaká omezení tıkající se olověného střeliva v jinıch terénech, než jsou mokřady," dodala mluvčí.

Iniciátoři vızvy se rozhodli ještě dnes vızvu předat také předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) a na úřad vlády. Později ji má obdržet rovněž prezident Miloš Zeman. Smyslem vızvy je to, aby se Česká republika ohradila proti chystanému zákazu olova ve střelivu. Prezident uskupení Liga Libe Pavel Černı věří tomu, že si čeští politici zachovají zdravı rozum a nepodlehnou hysterii.

"Myslíme, že je to nesmysl, nepřispěje to k žádné ochraně, bude to kontraproduktivní," uvedl zástupce Českomoravské myslivecké jednoty Bohumil Straka. Podle něj by užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu zhoršilo bezpečnost střelby. Zvıšily by mimo jiné riziko zasažení lovce odraženımi střelami.

Tvůrci vızvy podle svého prohlášení zastupují tři čtvrtě milionu českıch občanů. Jejich požadavek je obsažen také v petici za schválení ústavního práva na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a bezpečnosti státu, kterou podepsalo 81.000 lidí.