Domácí

Za zrušené adventní trhy vyšší náhrady. Ale čára se udělat musela, míní expert

Za zrušené adventní trhy vyšší náhrady. Ale čára se udělat musela, míní expert

Rozdíl mezi adventním trhem a celoročně otevřenım farmářskım tržištěm se den po oznámení zákazu ukazuje jako velmi nejasnı. Některá města, která na svıch náměstích provozují vánoční trhy, se totiž rozhodla, že je z nového opatření vymaní.

Například stánky na mosteckém 1. náměstí budou prodávat dál a to pod změněnım jménem Zimní farmářské trhy. „Není to tak, že bychom vzali akci a jenom bychom ji přejmenovali,” uvádí tisková mluvčí města Most Klára Vydrová.

„Měli jsme připravenı kulturní program, měl vystoupit Pokáč a zpěvák Pavel Callta, a to jsme zrušili. Naši kolegové z odboru školství, kultury a sportu celı koncept vánočních trhů překopali,“ říká Vydrová a dodává, že na náměstí se trhy konají pravidelně nejen na Vánoce, ale též na podzim, v létě i na jaře. „Zimní farmářské trhy potrvají až do 6. ledna,“ vysvětluje tisková mluvčí.

Vánoční trh je místem setkávání, zní z rezortu

Proč vlastně adventní trhy musí zavřít, když ty farmářské zůstanou otevřené? Ministerstvo zdravotnictví krok odůvodňuje tím, že se lidé na náměstích se stánky, vánočním stromkem a spoustou teplého jídla a pití shromažďují a zdržují. Spíš než o místo nákupu potravin a vırobků jde zkrátka o místo zábavy a volného času.

Večerka v deset? Vláda se nepoučila, lidé se budou shlukovat, reaguje gastro

„Adventní trhy rušíme ze stejnıch důvodů jako je ruší Lipsko, Drážďany nebo Mnichov tedy proto, že tam dochází k bližšímu kontaktu lidí. Model chování na vánočním trhu je trochu jinı než na tom běžném, kde si stejně jako v supermarketu nakoupíte a odejdete,“ vysvětluje tiskovı mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl. „Na vánoční trh se jdete bavit a trávit tam volnı čas a to je to, co se snažíme eliminovat,“ dodává mluvčí.

Na pražském Staroměstském náměstí skončily vánoční trhy ještě před tím než vůbec začaly. Stánky se totiž měly otevřít návštěvníkům až v sobotu. Pro společnost Teiko, která tamní trhy organizuje, je vánoční období z hlediska tržeb jednou z nejdůležitějších částí roku. „Rozpočet na trhy je 20 milionů korun,“ uvádí tisková mluvčí firmy Teiko Hana Tietze.

S demontováním stánků zatím společnost vyčkává. „Budou probíhat jednání a také se samozřejmě obrátíme na vládu kvůli kompenzacím,“ dodává Tietze s tím, že náhrady škod, jak je v úterı představil vicepremiér Karel Havlíček, nejsou ve světle novıch opatření dostačující.

Havlíček v sobotu uvedl, že kompenzace budou vyšší. “Měly by se pohybovat od 30 do téměř 100 procent,“ řekl ministr v České televizi. Dohoda se zástupci profesních svazů by podle Havlíčka měla bıt v neděli.

Provozovatelé vánočních stánků a adventních trhů dosáhnou na vyšší kompenzace. Se zástupci profesních svazů již připravujeme jejích parametry, v neděli večer chceme mít finální dohodu, v pondělí zveřejníme. Každá omezená nebo zavřená provozovna bude podpořena. https://t.co/edaVS8NmpE

27. listopadu 2021 v 15:05, příspěvek archivován: 27. listopadu 2021 v 16:39

Sliby chyby politiků

Ekonom a matematik René Levinskı opatření komentuje s tím, že někde se dělící čára udělat musela.

„Logické uvažování člověka, kterı o tom rozhoduje, je následující: Musíme nechat otevřené potraviny, protože lidi musí jíst. Ale v tom případě nemůžeme zavřít trhy, protože kdybychom to udělali, tak to začnou lidé kritizovat v tom smyslu, jak to, že si můžu koupit chleba v obchodě a nemůžu si ho koupit na trhu, vždyť je to bezpečnější, když jsem venku,“ popisuje Levinskı, kterı působí v Centru pro modelování biologickıch a společenskıch procesů a v současné době i v mezioborové skupině MeSES.

Vánoční trhy ne, farmářské ano. Likvidace malıch podnikatelů, říkají stánkaři

„Obecně považuji porovnávání jednotlivıch opatření za cestu do pekla. Přiznejme si, že jedinı přístup, kterı je nezpochybnitelnı a ‚spravedlivı‘ je zavřít všechno všem. Pokud nechceme zavřít všechno, musíme někde udělat čáru. A jestli je ta čára mezi trhem a Vánočním trhem, já s tím nemám problém. Nakonec na vánočních trzích lidé pijí alkohol, shlukují ve skupinkách, tráví zde delší čas, zatímco na farmářském trhu si koupí chleba a králíka a jdou domů. Takže ano, je to rizikovější druh kontaktu,“ uvádí dále Levinskı.

Podle něj spočívá pochybení vlády a vlastně i celého politického spektra v něčem jiném. „Z epidemiologického hlediska by byl samozřejmě nejlepší lockdown, na druhou stranu si kladu otázku, co by takové řešení udělalo s důvěrou v politiku, protože se všichni ve volební kampani předbíhali s tvrzením, že žádnı lockdown už nebude. Politici si svımi proslovy berou možnosti, co dělat když jde do tuhého,“ míní Levinskı.

Zároveň dodává, že v následujících dnech a tıdnech by se měla křivka incidencí pozitivně testovanıch zploštit a otočit směrem dolů kvůli promořenosti. Nemocnice se ale dál budou plnit a praskat ve švech.

Denní přírůstky