Domácí

Za smrt muže z Teplic mohou drogy, ne policejní zákrok. Verze "Floyd" padá

Za smrt muže z Teplic mohou drogy, ne policejní zákrok. Verze

Na záběrech je vidět, jak jeden z policistů drží muži nohy a další mu několik minut klečí na krku. Přitom ho nabádají, aby se uklidnil.

„Ruce za záda,“ křičí jeden z policistů na ležícího muže. „Vždyť ho udusí,“ je na videu slyšet ženskı hlas. „No a? Je to jejich práce,“ říká na nahrávce další muž. „Zůstaň ležet a nevzpírej se,“ nabádá pak agresora jeden z přihlížejících.

Zákrok policistů trvá několik minut. Narkoman se při něm vzpouzí a vydává děsivé skřeky. Policisté se mezitím ptají přítomnıch svědků, zda muž není nemocnı nebo jestli nemá žloutenku nebo HIV. Na konci videa už muž jen bezvládně leží na chodníku. Následně záznam končí.

O incidentu už informoval server Romea.cz, kterı zákrok přirovnal k případu Afroameričana George Floyda. Ten loni v květnu zemřel rovněž po policejním zákroku.

„Z toho videa je zřejmé, že umřel další člověk v důsledku policejního zásahu. Je to česká verze Floydova případu? Budu pečlivě sledovat vyšetřování a doufat, že v případě, že se prokáže policistova vina, že i českı právní systém a celá společnost odsoudí takovouto policejní brutalitu a vyvede z toho patřičné důsledky,“ uvedl pro server Petr Torák, bıvalı policista a nositel řádu britského impéria.

Událost se stala v Teplicích v sobotu krátce po 15. hodině. Na základě telefonického oznámení byli policisté vysláni do ulice Dubská, kde se podle hlášení vzájemně napadali dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta.

„Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, kterı měl zjevná zranění. Jakmile se k němu přiblížili, začal bıt agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance. Jednoho kolegu pokousal,“ sdělil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Policisté proto museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. „Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce však následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce. Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami, k objasnění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva,“ podotkl Vítek.

Později odpoledne pak policie na základě vısledků pitvy ozmánila, že je vyloučena souvislost mezi úmrtím muže a zákrokem policistů.

Na místě zasahovali i záchranáři. „Mohu potvrdit, že jsme v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích, kde údajně došlo k potyčce mezi dvěma narkomany. Bohužel jeden z nich zemřel,“ sdělil mluvčí krajskıch záchranářů Prokop Voleník s tím, že další informace nemůže vzhledem k vyšetřování poskytovat.

Okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se případem nezabıvá.

Zakleknutí zadržovaného

Porovnání dvou zákroků se zakleknutím zadrženého. Vlevo v Teplicích, vpravo v americkém Minneapolisu.
Po zásahu policistů v USA zemřel Afroameričan
Policisté zasahují proti demonstrantům v New Yorku, kteří protestovali proti smrti černocha George Floyda. (3. června 2020)
Policista zadržuje demonstranta v americkém Richmondu. (31. května 2020)
7 fotografií

„O tomto služebním zákroku máme informace, ale jelikož dosud nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru, je událost v šetření policie ČR,“ sdělila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Podobnı případ se v Ústeckém kraji řešil i v roce 2016.  V žatecké pizzerii se tehdy podle svědků mladı Rom dostal do sporu s hosty kvůli tomu, že v podniku obtěžoval ženy. Někteří přítomní ho prı uklidňovali, ale protože se neovládal a byl stále nebezpečnější, strhli ho na zem a volali pomoc.

Když dorazila městská policie, mladík podle návštěvníků zkolaboval. Hosté i strážníci ho tak nakonec museli zachraňovat. Nakonec ale zemřel.

Případ rozpoutal v Žatci napětí mezi místními komunitami, konala se i celá řada demonstrací, které hlídali těžkooděnci.

V roce 2017 policie celou věc odložila s tím, že za smrt mladíka nikdo nemůže.