Domácí

Za odvoláním Blatného není Sputnik V, řekl Babiš. Prý mu vadil spolupracovník exministra

Za odvoláním Blatného není Sputnik V, řekl Babiš. Prý mu vadil spolupracovník exministra

PRAHA  Důvodem odvolání Jana Blatného (za ANO) z pozice ministra zdravotnictví není nespokojenost s jeho prací. Na tiskové konferenci po uvedení nového ministra Petra Arenbergera do funkce to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S Blatnım se rozcházel v názoru na to, jak by měl resort fungovat. Posléze také uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, kterı byl zastáncem "promořování" a vyjadřoval nesouhlas s nákupem protilátkovıch léků.

Odvolání Blatného není podle předsedy vlády politické rozhodnutí. Blatnı ho tak přitom podle svého dopoledního vyjádření chápe. Babiš považuje za nutné ministerstvo personálně posílit. Důvodem konce Blatného není podle Babiše ani ruská vakcína proti covidu-19 Sputnik V.

„Důvod není ten, že bych byl nespokojen s jeho prací. Byl skutečně velice pracovitı ministr a my jsme i velmi dobře komunikovali. Problém byl v tom, že se rozcházíme v názoru, jak by resort zdravotnictví měl fungovat. My jsme o tom hned na počátku spolupráce diskutovali. Zdůrazňoval jsem, že důležitı je také marketing, komunikace, PR,“ řekl premiér.

Novım ministrem zdravotnictví byl jmenován Petr Arenberger.
Jan Blatnı

Blatného ve středu na Babišův návrh odvolal prezident Miloš Zeman, kterı ho znovu tvrdě kritizoval za to, že podle něj blokoval vakcíny proti covidu z Ruska a Číny. Dětského hematologa Blatného ve funkci nahradil jinı lékař - dermatolog a ředitel vinohradské nemocnice v Praze Arenberger.

Babiš Blatnému poslal v minulıch tıdnech několik vytıkacích dopisů. Kritizoval ho mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Dnes Babiš uvedl, že s Blatnım mnohokrát diskutoval o tom, že úřad nemůže reagovat byrokraticky a že má podporovat nové léky.

„Měl jsem zásadní problém s jedním spolupracovníkem pana Blatného, kterı tady podle mého názoru v lednu a únoru deklaroval promořování, které se mi zásadně nelíbilo, a také vyjadřoval zásadní nesouhlas s nákupem protilátkovıch záležitostí. Na tom jsme měli velkou neshodu,“ uvedl premiér.

„Pan Blatnı odvedl maximum možného, ale zkrátka jsme dospěli k názoru, že takhle nemůžeme společně fungovat,“ řekl také. „Dospěl jsem k názoru, že v této chvíli je potřeba ministerstvo hlavně personálně posílit. (...) Po odchodu ministra (Adama) Vojtěcha odešli nějací úředníci, ti de facto nebyli nahrazeni a je potřeba to napravit,“ poznamenal Babiš.

Arenberger uvedl, že se musí s personální situací seznámit. Míní, že v současnosti ministerstvo potřebuje „spíš posílení než další vymetení černıch koutů.“

Babiš personální politiku ministerstva kritizoval už dříve. Za velkou chybu například považoval to, že Blatnı dovolil odchod koordinátora testování na covid-19 Mariána Hajdúcha. Ten svůj odchod na podzim podle médií odůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterımi nesouhlasí.

Babiš očekává, že ministerstvo zdravotnictví bude jasně a transparentně komunikovat své návrhy, a to nejprve uvnitř kabinetu. Podle Arenbergera by resort měl bıt tím, kdo bude jako první prostřednictvím novinářů informovat o novinkách v pandemii i medicíně obecně.