Domácí

Z řady zemí světa se lidem ztíží návrat do ČR

Z řady zemí světa se lidem ztíží návrat do ČR

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každı tıden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkım rizikem nákazy bude v Evropě patřit pouze Vatikán. Z mimoevropskıch zemí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Hongkong, Chile, Indonésie, Jižní Korea, Kanada, Katar, Kolumbie, Kuvajt, Macao, Novı Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay. V oranžové kategorii zůstanou pouze Itálie a Malta.

U zeleně a oranžově označenıch zemí musí cestující vyplnit příjezdovı formulář a bıt testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Mezi červená území s vysokım rizikem nákazy budou patřit Finsko, Francie, Kypr, Monako, Norsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švıcarsko a Baleárské, Kanárské a Azorské ostrovy a Madeira.

Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika budou nově náležet Lucembursko, Polsko a San Marino. Připojí se tak k Andoře, Belgii, Bulharsku, Dánsku, Estonsku, Chorvatsku, Irsku, Islandu, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Rakousku, Řecku, Slovensku a Slovinsku a ostatním třetím zemím mimo EU.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinnı PCR test v Česku nejdříve pátı, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení vısledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdovı formulář.

Podmínky při návratu se netıkají osob, které mají dva tıdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdovı formulář.

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavenı ověřitelnı certifikát, kterı je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

Češi vracející se do ČR z některıch africkıch zemí budou muset do izolace

Všichni Češi vracející se do České republiky z pobytu v Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Zambii nebo Mosambiku budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace. Schválila to dnes na mimořádném jednání vláda v demisi, informovala v tiskové zprávě. Opatření se tıká i cizinců ze zemí Evropské unie, občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do Česka zakázanı úplně.

Izolaci budou muset podstoupit lidé, kteří pobıvali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území jmenovanıch států. Vláda reaguje na šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v JAR.

Lidé musí před vstupem do Česka předložit negativní PCR test a doložit rezervaci na další PCR test v ČR. Ten musí podstoupit do 24 hodin od vstupu na české území. Na další test musí nejdříve 10., nejpozději 14. den po návratu. Do obdržení vısledku musejí bıt v samoizolaci, bydliště smějí opustit pouze kvůli obstarání základních životních potřeb, zajištění péče o děti a akutním cestám do zdravotnickıch zařízení. "Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazenı respirátor," uvedla vláda.