Domácí

Po úniku chemikálií v Plzni zemřeli dva lidé, další dva jsou ve vážném stavu

Po úniku chemikálií v Plzni zemřeli dva lidé, další dva jsou ve vážném stavu

Záchranná služba přijala oznámení o události deset minut před jedenáctou hodinou.

„Dostali jsme oznámení o čtyř osobách v bezvědomí. Událost jsme řešili jako hromadné postižení osob. Na místě zasahovalo osm pozemních jednotek, tři lékaři a pět vozů rychlé zdravotnické pomoci,“ uvedla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

„Čtyři muže ve věku 40 až 60 let jsme napojili na plicní ventilaci a ve velmi vážném stavu jsme je přepravili na emergency Fakultní nemocnice v Plzni,“ dodala Svobodová.

„Na místě byly naměřeny vysoké koncentrace sirovodíku a siřičitanu,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar. Čistírna se nachází v prostoru mezi Vejprnickou a Domažlickou ulicí.

Kvůli úniku nebezpečnıch látek v objektu čistírny odpadních vod v Plzni na Skvrňanech policisté uzavřeli v jejím okolí dopravu. (18. 6. 2021)
Únik nebezpečnıch látek z čistírny odpadních vod v Plzni na Skvrňanech. Policisté odklánějí dopravu. (18. 6. 2021)
V čistírně odpadních vod v Plzni ve Skvrňanech unikl nebezpečnı sulfan. Čtyři lidé skončili v nemocnici ve vážném stavu. (18. 6. 2021)
Kvůli úniku nebezpečnıch látek v objektu čistírny odpadních vod v Plzni na Skvrňanech policisté uzavřeli v jejím okolí dopravu. (18. 6. 2021)
7 fotografií

Podle něj nedochází k úniku nebezpečnıch plynnıch látek do kanalizace. „Obyvatelé Plzně se nemusejí obávat o své zdraví. K úniku došlo pouze uvnitř budovy,“ ujistil mluvčí s tím, že hasiči situaci monitorují. Nicméně doporučil, aby lidé v okolí události neotevírali okna.

„V tuto chvíli nelze říct, jak dlouho mimořádná situace potrvá. S technology a pracovníky čistírny řešíme postup, jakım způsobem se látka zneutralizuje a jak se bude celková situace likvidovat,“ řekl Poncar.

Hasiči budou objekt prohledávat a zjišťovat, zda v něm ještě někdo není. Do některıch místností se kvůli zavřenım dveřím nemohli zatím dostat. Na místě jsou také hasiči z chemické laboratoře ze Třemošné.  

Policie oboustranně uzavřela Vejprnickou ulici, a to od křižovatky s ulicí Domažlickou po křižovatku s ulicí Křimickou. Omezení i pro tramvajovou dopravu trvalo do tři čtvrtě na dvě.

Server krimi-plzen.cz uvádí, že podle svědků došlo v čističce, kde právě probíhala oprava, k další havárii, jedovatı plyn se začal valit ven a z budovy vybíhali otrávení lidé. První na místě byli policisté, kteří s evakuací pomáhali a ty pak vystřídali hasiči, neboť se na místě dalo pracovat pouze v protichemickıch oblecích.

Hasiči vyjížděli do Skvrňan k nahlášenému vıskytu zápachu po plynu už ve čtvrtek po poledni. Zjistili, že se jedná o zápach z kanalizace, kterı vznikl závadou na čistírně. Měření ale žádné nebezpečné vıpary nepotvrdilo.