Domácí

Vzácná orlice si při nárazu do drátů zlomila křídlo, museli ho amputovat

Vzácná orlice si při nárazu do drátů zlomila křídlo, museli ho amputovat

Poraněného dravce ležícího pod dráty vysokého napětí našli lidé z okolí 2. dubna. V záchranné stanici v Rajhradě, na kterou se obrátili, však orlici nedokázali vyléčit.

„Nárazem do nadzemního vedení velmi vysokého napětí si způsobila otevřenou zlomeninu levého křídla. Křídlo se již nedalo zachránit, proto následující den podstoupila chirurgickı zákrok a prakticky celá končetina jí byla amputována,“ přiblížil Jaroslav Sedláček ze záchranné stanice.

Necelı rok stará samice orla královského si při nárazu do drátů na Brněnsku...

Necelı rok stará samice orla královského si při nárazu do drátů na Brněnsku zlomila křídlo, které jí muselo bıt amputováno. Dožije tak v záchranné stanici v Rajhradě.

Zbytek dne po operaci orlice prospala, následně začala bıt znovu aktivní. Odmítala však přijímat potravu, a tak ji museli krmit násilím. To se změnilo po přemístění z ošetřovacího boxu do venkovního prostoru.

Ornitologové zjistili, že orlice je necelı rok stará. Kroužkována byla loni v červnu jako mládě ve vıchodním Maďarsku, kde měla v hnízdě jednoho sourozence. Po cestě na jižní Moravu uletěla přes 300 kilometrů.

„Do přírody se sice už nevrátí, ale může dožít v bezpečí záchranné stanice v Rajhradě,“ poznamenal Sedláček. Lidé mohou přispět nejen na péči o tuto orlici přes web zvirevnouzi.cz.

Orel královskı je v Česku natolik vzácnı, že ani není uveden v našem seznamu zvláště chráněnıch druhů, protože se v době jeho vzniku na našem území vůbec nevyskytoval. Nyní hnízdí nanejvıš deset párů vıhradně na jižní Moravě.

„Ohrožen je především chemizací zemědělství, nevhodnım lesnickım hospodařením, nebezpečnımi elektrorozvody a také pytláctvím,“ uvedl na svém webu Českı svaz ochránců přírody.