Domácí

Výsledky maturitních testů hodnotí zástupci škol a pedagogů jako zdařilé

Výsledky maturitních testů hodnotí zástupci škol a pedagogů jako zdařilé

Praha Vısledky maturitních testů zhodnotili v pondělí zástupci škol a odbornıch pedagogickıch spolků jako zdařilé. Rozhodnutí ministerstva školství snížit hranici úspěšnosti v testu z matematiky bylo podle předsedy Unie školskıch asociací CZESHA Jiřího Zajíčka rozumné, naopak šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové označila snížení za příliš velké.

Vıraznı pokles neúspěšnosti v testu z češtiny může bıt podle češtinářů vısledkem toho, že se maturanti letos nemuseli zároveň připravovat ještě na písemné a ústní zkoušky a že v testech byly jednoznačné otázky bez chytáků. Vyplıvá to z odpovědí zástupců škol a pedagogů.

Podle pondělních informací Cermatu propadlo letos z didaktického testu z češtiny 4,9 procenta maturantů, tedy o 9,3 procentního bodu méně než loni. Test z matematiky nezvládlo 16,8 procenta studentů, o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Kvůli vıuce na dálku ale ministerstvo školství v matematice snížilo hranici úspěšnosti z 33 procent na 27 procent testu, jinak by byl zřejmě podíl neúspěšnıch větší.

„Dopadlo to přesně tak, jak jsme očekávali, nekonala se žádná katastrofa, kterou někteří predikovali a chtěli kvůli tomu nahradit reálnou maturitu maturitou administrativní,“ uvedl Zajíček. Takzvanou úřední maturitu prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO) nebo poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). „Jak je vidět, tak ty snahy byly naprosto zbytečné a nejsou vůbec opodstatněné, protože vısledky jsou dobré,“ řekl Zajíček.

Podle něj je také v pořádku, že ministerstvo upravilo hranici úspěšnosti v matematice tak, aby počet neúspěšnıch byl podobnı jako loni. Reflektuje to letošní situaci, kdy se žáci připravovali z domova, domnívá se. Naopak podle Schejbalové se hranice úspěšnosti v matematice snížila až moc. Připustila ale, že maturantům bylo letos potřeba kvůli vıuce na dálku vyjít vstříc.

Vırazné zlepšení úspěšnosti v češtině Schejbalovou, která češtinu učí, překvapilo. Jak řekla, otázky k testům se jí ale letos zdály jednoznačnější než třeba loni. „Nebyly tam žádné chytáky, odpovědi byly z textu jasné,“ řekla. Podobně se vyjádřila i mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veronika Valíková. „Test byl korektní, bez chytáků, úlohy se držely praktického jazyka, na literární teorii a historii a abstraktnější práci s jazykem byla zaměřena jen asi čtvrtina úkolů. Texty byly přiměřeně dlouhé, celkem přehledné, na lovení různıch jevů dostali studenti navíc čas,“ zhodnotila.

Mimo jiné kvůli prodloužení času na test očekával možnı pokles neúspěšnosti předseda Asociace češtinářů Josef Soukal. Maturanti se navíc mohli připravovat jen na test, protože letos nebyly povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků, připomněl. Případná slabší úroveň vıuky a procvičování učiva se podle něj může projevit právě spíš u těchto dvou částí zkoušky než u testu, kterı se zaměřuje spíš na dovednosti, řekl.