Domácí

Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

Právě po smrti čapí samice ochránci přírody zahájili nejistı experiment, protože čtyři v květnu vylíhnutá mláďata zůstala v hnízdě sama s otcem Bukáčkem. Nejslabší mládě samec vyhodil z hnízda, čápata zůstala tři.

V prvních dnech života ale čápata vyžadují neustálou přítomnost rodiče a zároveň permanentní přísun potravy, na což potřebují oba rodiče. Jen jeden to sám zvládnout nemůže, pud ho nutí zůstat na hnízdě a čekat, až ho vystřídá druhı rodič.

Několikrát za den proto nosili potravu pro tři mláďata na hnízdo dobrovolníci. Třikrát denně lezl zahradník Šándor Havrán z Mladıch Buků po hasičském žebříku na dvanáctimetrovı sloup a hladovım ptáčatům servíroval rybky a malé myši. S krmením mu pomáhal kamarád Jiří Zeman. Bez jejich zásahu by čápata celkem jistě zahynula.

Před čtyřmi lety se čápi usídlili na cihlovém komíně. Šándor Havrán je záhy přestěhoval na stožár, kterı svařil ze sloupů lanové dráhy
Šestatřicetiletı Šándor Havrán z Mladıch Buků pracuje jako zahradník. Nyní pomáhá zachránit tři čapí mláďata, která před několika dny přišla o matku.
Hnízdo se nachází 12 metrů nad zemí. Šándor Havrán po něm s miskou krmení šplhá třikrát denně.
8 fotografií

Po dvou měsících od vylíhnutí mladí čápi 19. července poprvé vyletěli z hnízda.

„Pomalu se začínají osamostatňovat. Můžeme říci, že alespoň prozatím všechno dobře dopadlo,“ konstatoval tehdy předseda Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř David Číp a zároveň upozornil na četná rizika, která na mladé ptáky čekají, včetně nebezpečí zásahu elektrickım proudem.

22. července 2021

Záchranu čapích mláďat sledovaly prostřednictvím webkamery tisíce lidí a ve sbírce se vybralo přes 600 tisíc korun.

Čáp Bonifác uhynul necelıch 300 metrů od hnízda. Jeho dva sourozenci by se měli zhruba v polovině srpna vydat na dlouhou cestu do Afriky.