Domácí

Výbuch ve Vrběticích není prověřován jako teroristický útok, říká nejvyšší státní zástupce Zeman

Výbuch ve Vrběticích není prověřován jako teroristický útok, říká nejvyšší státní zástupce Zeman

Brno Vıbuch muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 není podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana z právního hlediska prověřován jako trestnı čin teroristického útoku. Trestní zákoník také nezná pojem státní terorismus. Zeman to v pondělí uvedl na twitteru. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého vıbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

Premiér Andrej Babiš v pondělí uvedl, že vıbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele.

„Z právního hlediska není věc prověřována jako trestnı čin teroristického útoku, neboť nebyl v dané věci porušen chráněnı zájem spočívající v poškození ústavního zřízení nebo obranyschopnosti České republiky ve smyslu paragrafu 311 odstavce 1 trestního zákoníku. Trestní zákoník nezná pojem státní terorismus. Je čistě na politické reprezentaci, jak toto jednání v politické a mediální rovině označí,“ uvedl Zeman.

Speciál, kterım se vrátili vyhoštění diplomaté z Moskvy.
Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovanı jako Alexandr Miškin, a Ruslan...

Nejvyšší státní zástupce v pondělí po jednání vlády novinářům řekl, že vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určenı k převozu do Bulharska. Babiš následně uvedl, že nešlo o akt státního terorismu. Dodal, že Rusko neútočilo na Českou republiku, ale na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi, za což sklidil kritiku opozice. Činnost agentů ruské zpravodajské služby GRU v Česku současně označil za nepřijatelnou.

Policie vıbuch vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Poskytování informací v případu si vyhradilo Krajské státní zastupitelství v Brně. Jeho mluvčí Hynek Olma na dotaz ČTK, zda přichází v úvahu například změna kvalifikace vyšetřovaného činu, uvedl, že věc nebude nijak komentovat.