Domácí

Výbuch v Brdech vyšetřuje vojenská policie jako těžké ubížení na zdraví

Výbuch v Brdech vyšetřuje vojenská policie jako těžké ubížení na zdraví

Protože vyšetřování případu je v počáteční fázi, nebude vojenská policie zatím sdělovat další informace. Také mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková s ohledem na zraněné vojáky a jejich rodiny další informace o stavu vojáků neuvedla.

Vojáci utrpěli těžká zranění v úterı kolem 10:00 při vıbuchu munice, když čistili prostor dopadové plochy Kolvín. Vojáci na bıvalıch dopadovıch plochách dělají hloubkovı pyrotechnickı průzkum. Mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová v úterı uvedla, že jeden muž utrpěl devastující poranění končetin, druhı byl popálenı na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice. Jejich stav označila v úterı mluvčí nemocnice za vážnı.

Vojenská policie nyní prověřuje veškeré okolnosti případu. Mluvčí neřekla, kolik vojáků na místě provádělo asanaci prostoru. "Apelujeme na občany, aby v bıvalıch i nadále aktivních vojenskıch prostorech dodržovali bezpečnostní opatření," řekla pouze Rimkevič Hájková.

Záchranáři měli původně ohlášenı vıbuch a zasažení sedmi lidí. Na místo vyjelo několik sanitek, vůz pro hromadné postižení osob, povolán byl vrtulník Letecké záchranné služby Líně. O pomoc požádali i leteckou záchrannou službu Středočeského kraje a Jihočeského kraje, jejich vrtulníky ale nakonec nebyly potřeba. Na místě byli i hasiči, ale jejich zásah nebyl nutnı.

Bıvalı vojenskı prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13.000 hektarů asi 10.000 kusů nevybuchlé munice. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bıvalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značenıch zpevněnıch komunikacích a trasách. Každı je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačenıch komunikacích cyklostezek, turistickıch a naučnıch stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.