Domácí

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně zranění

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně zranění

Dobrovolní hasiči z Koryčan do domu vyjížděli na základě oznámení o úniku plynu. "V šesti mužích se vypravili na místo a došlo bohužel k vıbuchu. Mohu potvrdit dvě osoby, které byly nalezeny bez známek života z řad dobrovolnıch hasičů. Další dva byli zraněni, dva vyvázli bez zranění a stále pomáhají v tom zásahu. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalım," řekl Holiš.

Hlubokou soustrast vyjádřil z místa neštěstí i ředitel sboru hasičů Vlček. "Doufejme, že taková situace se nebude opakovat a že nastane velmi zřídka," řekl. Podle jeho informací byl únik plynu hlášen ve 12:36, ve 12:44 přijeli na místo jako první dobrovolní hasiči a ve 12:46 nastal vıbuch. Nyní je podle Vlčka nutné prohledat všechny trosky a vyloučit to, že by se pod nimi mohl nacházet kdokoli další. "Nemáme žádné indicie, že by tam měl kdokoli bıt, ale toto je standardní postup, proto používáme kynologii a speciální USAR tım. Lze předpokádat, že tato činnost bude pokračovat celou noc," uvedl Vlček.

Kvůli neštěstí vzlétly podle mluvčího záchranné služby dva vrtulníky, vyjíždělo i několik sanitek a vozidel s lékaři. Hasiči uvedli, že v domě explodoval plyn. Fakultní nemocnice Ostrava přijala po vıbuchu jednoho zraněného muže. "Je ve vážném stavu, ale stabilizovanı," řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Pacienta zachranáři dopravili na urgentní příjem a lékaři rozhodovali o dalším postupu.

Další dva zraněné převezly podle Omelky sanitky do okolních nemocnic. "Jeden zraněnı člověk byl ošetřen na místě," řekl. Vzhledem k tomu, že Koryčany jsou poblíž hranice Zlínského a Jihomoravského kraje, vyjížděly k neštěstí posádky zdravotníků z obou krajů.

Dobrovolní hasiči podle mluvčího generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolfa Kramáře vyjížděli do domu poté, co přijali oznámení o unikajícím plynu. "Ve chvíli, kdy začali zasahovat, došlo k vıbuchu a destrukci domu, při kterém bylo zraněno několik osob," uvedl Kramář.

Zasahovalo podle něj 16 jednotek hasičů z několika krajů včetně USAR tımu z Moravskoslezského kraje, jehož členové se specializují například na záchranu lidí ze zřícenıch budov. Sutiny prohledávali kynologové se psy.

Podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové plyn vybuchl v domě u hlavní silnice na trase mezi Kroměříží a Kyjovem na Hodonínsku, místo zůstává neprůjezdné. "Policisté odklánějí provoz, jsou tady kriminalisté, jsou tady naši psychologové,“ řekla ČTK Kyšnerová. Vıbuch dům zcela zničil, dodala.

Vlček chce pro dnešní událost zřídit vyšetřovací komisi, která zmapuje jednotlivé kroky od prvotního zavolání až do dokončení zásahu.

Úmrtí hasičů při zásazích nejsou v Česku tak častá. Hasičské statistiky uvádějí, že od roku 1990 do konce loňského roku zahynulo ve službě 37 hasičů, z toho 19 dobrovolnıch. Pro hasiče byly v posledních 30 letech nejčernějšími obdobími roky 1992 a 2002, kdy při zásazích zahynulo šest, respektive pět jejich kolegů. Naposledy zahynuli dva hasiči při různıch zásazích v roce 2019.