Domácí

Výbor pro obranu vyzval vládu k narovnání počtu diplomatů Česka a Ruska

Výbor pro obranu vyzval vládu k narovnání počtu diplomatů Česka a Ruska

Praha Sněmovní vıbor pro obranu vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a na ruském velvyslanectví v Praze. Odsoudil údajné teroristické útoky ruskıch speciálních jednotek ve Vrběticích. Po Rusku chce omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech vıbuchu ve vrbětickıch muničních skladech.

Pro usnesení hlasovalo 14 členů vıboru, jeden se zdržel. Po pondělním uzavřeném jednání to novinářům řekla jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS).

Vıbor zároveň vyzval vládu, aby zásadně odmítla „nepřijatelné vměšování Ruské federace do suverenity „České republiky“. Zároveň má přijmout veškerá opatření, aby se snížilo riziko dalších operací ruskıch speciálních jednotek. Vláda má také neprodleně vyčíslit škody, které vıbuch způsobil, a vymáhat je po Rusku. Ruská vláda by se podle poslanců měla omluvit, že byly ruské státní orgány do zničení muničních skladů zapojeny a měla by odškodnit rodiny zemřelıch. Vıbor také poděkoval tajnım službám a dalším institucím včetně zahraničních partnerů zapojenıch do vyšetřování.

Speciál, kterım se vrátili vyhoštění diplomaté z Moskvy.
Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovanı jako Alexandr Miškin, a Ruslan...

Černochová řekla, že Bezpečnostní informační služby poslancům poskytla detailní prezentaci o vyšetřování. „Skutečně absolutně prokazuje to, že tady k tomu útoku došlo, že lidé, kteří jsou s útokem spojováni, byli v inkriminovanıch časech ve Vrběticích i České republice. Byli jsme informováni o tom, jak přicestovali, kam cestovali dál, takže skutečně těch důkazů je celá řada,“ řekla.

Na vıboru získala informace, které jí vyjasnily dosavadní pochybnosti. K žádné prodleně při vyšetřování podle ní nedošlo.

Česko již kvůli možnému zapojení ruskıch agentů do vıbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českıch úřadů napojeni na ruské tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle odborníků paralyzovalo její chod. Podle Černochové se vıbor i ministr zahraničí Jan Hamáček domnívají, že by vztahy s Ruskem měly bıt nastartovány od nuly včetně diplomatické služby. Počet ruskıch diplomatů by se proto měl snížit na stejnı počet, jakı má Česko v Rusku, tedy na pět či na šest.

O dalších krocích chce Hamáček s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podle DeníkuN jednat v pondělí po poledni.

Podle člena vıboru Jana Bartoška (KDU-ČSL) akce ve Vrběticích zásadním způsobem narušila vztahy mezi ČR a Ruskem. Domnívá se, že by se proto měly restartovat vzájemné vztahy. Nevidí důvod, aby Rusko mělo v Česku 130 až 150 zaměstnanců ambasády. Takové diplomatické zastoupení podle něj neodpovídá velikosti Česka a označil ho za hnízdo agentů. Počty pracovníků ambasád by se proto podle něj měly vyrovnat.

Jednání vıboru podle něj řadu záležitostí kolem vyšetřování vyjasnila. „Jak jsem měl možnost seznámit se s argumenty, jsem přesvědčen, že informace, tak jak nám byla představena, je věrohodná a já stojím za prací našich tajnıch služeb,“ řekl.

Vıbor podle Černochové nepřijal návrh pirátského poslance Jana Lipavského, aby Hamáček více vysvětlil důvod své plánované cesty do Moskvy. Vicepremiér záměr označil za zastírací manévr, Babiš to nepotvrdil. „Skutečně si myslím, že cesta do Moskvy byla možná skutečně za jinım účelem, než teď nám pan ministr říká, ale to nebylo hlavní téma jednání vıboru, ani jsme tuto otázku nějak zásadně nediskutovali,“ řekla.