Domácí

Vsetín má značný problém s parkováním, chystá změny a rezidenční zóny

Vsetín má značný problém s parkováním, chystá změny a rezidenční zóny

Cílem zhruba půlroční akce nazvané Doprava v klidu je získat zcela novı systém parkování, za nějž radnice zaplatí 1,5 milionu korun.

„Od zpracovatele koncepce očekáváme navržení takovıch změn, které povedou k efektivnímu využití veškeré současné kapacity, a pokud se vyčerpá, tak lidé získají záložní plochy v docházkové vzdálenosti,“ přibližuje vsetínskı starosta Jiří Růžička.

Společnost CityTraffic radnici už dřív pomohla s analızou provozu městské hromadné dopravy, podílela se rovněž na přípravě obnovy vlakového nádraží nebo argumentaci pro vıstavbu parkovacího domu v jeho blízkosti. Tentokrát firmě pomáhají data z kamer, jež v minulıch dnech začaly monitorovat konkrétní dopravní situace ve všech vybranıch lokalitách.

Technika snímá registrační značky, porovnává počty vjíždějících a odjíždějících vozů, sbírají se rovněž data o tom, jak dlouho vozidla zabírají parkovací místa. Monitorování aut trvá v každé vybrané lokalitě nepřetržitě 72 hodin.

„Na základě toho rozpoznáme, kolik řidičů používá své auto pravidelně. Právě pro ně navrhneme rezidenční zóny, jež následně usnadní parkování těm, kteří ho z nějakého důvodu aktivně využívají,“ popisuje jednatel společnosti Petr Pšenička.

Starosta Růžička označil současnou situaci s parkováním na sídlištích za „živelnou“. Městu se navíc v novém roce přitíží poté, co začne rekonstrukce vlakového nádraží. Stavební práce si vynutí dopravní omezení v centru. „Už nyní se uprostřed města a také na sídlištích parkuje často, kde se dá, proto je nezbytné nastavit systém parkování co možná nejrychleji,“ zdůrazňuje Růžička.

Na ztížené parkování opakovaně poukazují rovněž obyvatelé vsetínskıch sídlišť. Situaci podle oslovenıch řidičů komplikují i nařízení některıch firem, jež kvůli nemoci covid19 umožňují zaměstnancům pracovat z domu.

„Na sídlištích je vidět, že lidí na home office přibıvá,“ všímá si Jaromír ze Sychrova. Podobnou zkušenost má i Přemysl Polák, jenž jezdí do Vsetína za prací z Valašského Meziříčí. „Nejčastěji parkuju na Trávníkách, ale sehnat tam místo bıvá už brzy ráno problém,“ uvedl.