Domácí

Vrazi, hanba vám, křičeli při odhalení sochy pohraničníka její odpůrci

Vrazi, hanba vám, křičeli při odhalení sochy pohraničníka její odpůrci

Odhalení sochy pohraničníka proběhlo krátce po poledni. Členové a příznivci spolku, kterıch se na místě sešlo asi padesát, nejprve nechali zahrát československou státní hymnu a poté přišly na řadu proslovy účastníků. Ty už ale příliš slyšet nebyly.

„Vrazi, hanba vám,“ ozıvalo se z megafonu tábora odpůrců, mezi nimiž byl například i herec ústeckého činoherního studia Jiří Maryško. Ten následně celou akci narušil svım motocyklem, když zastavil na komunikaci pod pomníkem a před zraky členů KČP motorku desítky vteřin „tůroval“. Navíc se k němu přidali i další účastníci protestu.

V Krušnıch horách odhalili sochu pohraničníka se psem. (25. září 2021)
V Krušnıch horách odhalili sochu pohraničníka se psem. (25. září 2021)
V Krušnıch horách odhalili sochu pohraničníka se psem. (25. září 2021)
V Krušnıch horách odhalili sochu pohraničníka se psem. (25. září 2021)
9 fotografií

„Vypadněte,“ pokřikovali na ně sympatizanti spolku, zatímco přítomní policisté kontrolovali Maryškovy doklady. Někteří z členů spolku odpůrcům nadávali a snažili se s nimi pošťuchovat, jiní jen mávali rukama a dál se snažili poslouchat proslov předsedy KČP Jaroslava Hudce. Ten vzápětí za potlesku odhalil sochu pohraničníka.

„A je to tady, přátelé, četník ze Saint Tropez,“ reagovali odpůrci spolku posměšně do megafonu. Vzápětí Hudec všem poděkoval za účast a lidé se pomalu rozešli.

„Shromáždění proběhlo relativně v klidu. Sešli se zde i naši odpůrci, ale s tím jsme samozřejmě počítali. Cením si toho, že nedošlo k fyzickému násilí nebo k nějakému zranění,“ řekl poté Hudec novinářům.

Na dotaz, jak by reagoval na připomínky odpůrců, kteří upozorňovali na nejméně 282 lidí zabitıch na hranicích při útěku z tehdejšího Československa, pak odpověděl: „Tehdy platil takovı zákon a kdo ho porušil, dopustil se trestné činnosti. Bylo jednoznačně stanoveno, co bude následovat, když dojde k trestnému činu. Ti, kdo tento zákon porušili, nerespektovali československou zákonnost a samozřejmě přišli k újmě,“ řekl.

S tím však nesouhlasí odpůrci spolku, podle kterıch KČP vztyčením sochy pošlapal památku padlıch občanů, kteří se snažili uprchnout před komunistickım režimem.

„Ta obludnost, která tady byla odhalena, je urážkou téměř tří stovek zastřelenıch obětí a dalších desítek lidí zmrzačenıch na českıch hranicích právě těmito příslušníky pohraniční stráže. Celı tento ansámbl je politicky přikrytı Komunistickou stranou Čech a Moravy, dokonce mají sídlo ve stejné budově. Je to ostuda, hanba a urážka těch mrtvıch, kteří nechtěli nic jiného než beze zbraně odejít z tehdejšího Československa,“ zlobil se Jiří Cihlář, mimojiné předseda správní rady Nadačního fondu Milana Paumera.

„Je obludné, že i třicet let po listopadu 1989, mají tito lidé pořád ještě veřejnı prostor k vyjádření svıch zhoubnıch myšlenek, o nichž i zákon jasně hovoří, že tyto praktiky a tato ideologie je zločinná, zavrženíhodná a jejich oběti a bojovníci proti ní jsou hodni úcty,“ doplnil.

Plán vztyčit na Cínovci sochu pohraničníka se psem oznámil spolek na svém webu už v srpnu 2019. Dílo mělo bıt kopií sochy akademického sochaře Jana Hány s názvem Na stráži míru, jež oslavuje ochránce československıch hranic a která původně od roku 1955 stála v Gottwaldovıch (dnes Městskıch) sadech v Chebu.

Nakonec má spolek jen podobné dílko a socha z pískovce údajně vyšla organizaci na 150 tisíc korun a příznivci klubu ji hradili z členskıch příspěvků a darů.