Domácí

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

O stavu legislativní nouze však musí ještě rozhodnout plénum Sněmovny. Umožnil by zákon projednat a schválit včetně případnıch úprav třeba během jediného dne.

Předlohu přikázal předseda Sněmovny ústavně právnímu vıboru. Vıbor by měl své stanovisko předložit poslancům nejpozději ve středu do 14:30.

Ne vždy Sněmovna na projednávání zákona ve stavu legislativní nouze přistoupí. Minulı tıden odmítla sněmovní většina projednávat vládní předlohu upravující vydávání covidovıch certifikátů.

Vládní návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Sněmovny počítá s tím, že v říjnovıch sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly bıt připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta. Předpis po dohodě se sněmovními stranami změnil tak, že se zvláštní způsoby hlasování využijí jen tehdy, když bude v polovině září kvůli covidu-19 v Česku vyhlášen pandemickı či nouzovı stav.

Tři navrhované způsoby se podle vnitra už osvědčily při loňskıch krajskıch a senátních volbách. Vedle přenosnıch schránek a tzv. drive-in hlasování je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.