Domácí

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

"Já jsem zahájil interní audit na ministerstvu zdravotnictví, tak abych skutečně věděl, jak ta opatření reálně vznikala. Já jsem u toho nebyl," prohlásil ministr. Chce také vědět, jak se posuzovala zákonnost jednotlivıch nařízení.

Podle Kubka leží zodpovědnost zejména na náměstkovi pro legislativu a právo Radku Policarovi. Důvodem rušení opatření je podle něj neschopnost úředníků ministerstva. Vojtěch s náměstkem již hovořil. "On je přesvědčen o tom, že nikterak nepochybil," uvedl. Sám Policara odvolat nemůže, musí se řídit služebním zákonem. Případné další kroky vůči náměstkovi tak učiní až na základě vısledků auditu.

Pospíšil v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News označil počet zrušenıch protiepidemickıch opatření za katastrofální. Podle něj se měli úředníci ministerstva zdravotnictví spojit s právníky Legislativní rady vlády a požadovat od nich odborná stanoviska. "Je to hrozná vizitka," dodal europoslanec.

Vojtěch již při svém druhém nástupu do funkce mluvil o tom, že mu jako právníkovi vadí to, že soudy ruší protiepidemická opatření, která připravilo ministerstvo zdravotnictví. Jen tento tıden označil Nejvyšší správní soud (NSS) čtyři další nařízení za nezákonná.Tıkala se omezení nočního prodeje v maloobchodu ve dvou květnovıch tıdnech, zákazu prezenční vıuky ve školkách v polovině dubna a regulace restaurací na konci května. Už dříve soud stejná omezení označil za nezákonná v jinıch časovıch úsecích. Opatření platila zpravidla tıden, pak byla nahrazována obdobnımi.

NSS opakovaně vytıká ministerstvu zdravotnictví nedostatečné odůvodnění jednotlivıch opatření vydávanıch podle pandemického zákona.