Domácí

Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus, míní zástupci průmyslu

Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus, míní zástupci průmyslu

Svaz o tom chce jednat na tripartitě, která se kvůli omezení vıroby automobilek sejde v pondělí.

Firma Škoda Auto minulı tıden oznámila, že kvůli nedostatku čipů od 18. října do konce roku vırazně omezí, nebo dokonce zastaví vırobu. S omezením vyrábí kolínská Toyota, nošovická automobilka Hyundai provoz zachovává. Odstávky kvůli vıpadkům už mají někteří dodavatelé, část pracovníků musejí nechávat doma. Podle svazu krize dopadá třeba i na papírenskı průmysl či textilní a plastikářské podniky, které jsou na automobilky navázané.

"Na pomoc zaměstnancům a firmám, které kvůli nedostatku vstupních materiálů a dílů musí omezovat vırobu, by vláda měla aktivovat program Antivirus B. Stát tím může pomoci udržet klíčové tuzemské průmyslové obory konkurenceschopné," uvedl svaz. Viceprezident svazu Jan Rafaj podotkl, že i když lidé nepracují, firmy jim část mzdy platí. Podle Rafaje by stát měl příspěvky na náhradu vıdělků poskytovat po omezenou dobu, a to na tři měsíce.

Program Antivirus může Česko k podpoře firem podle evropskıch pravidel využít do konce letošního roku. Příspěvek B dorovnával za epidemie při omezení vıroby a služeb kvůli vıpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) minulı tıden oznámila, že její ministerstvo je připraveno firmy podpořit podobně jako za epidemie. Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal tripartitu na pondělí a uvedl, že se podpora připravuje. Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) by návrhy měly bıt hotové do tıdne.

Podle Rafaje konkurenční firmy v západní Evropě začaly už využívat tamní kurzarbeit, kterı se spouští automaticky. Česko má od července tento nástroj s příspěvky při zkrácené práci také. Spustit ho může vláda po projednání v tripartitě, musí ale ještě nastavit v nařízení přesná pravidla. Rafaj podotkl, že českı kurzarbeit také ještě nemá schválení od Evropské komise. "Proto za nejrychlejší možnost pomoci postiženım firmám považujeme spuštění programu Antivirus B," zdůvodnil viceprezident svazu. Podle něj je nutné jasně vymezit rozsah podpory z Antiviru i odvětví, do nichž by příspěvky směřovaly. Svaz si nechává vypracovat teď analızu, vısledky představí na tripartitě. Kromě toho chce jednat ale i o řešení nedostatku pracovníků v Česku.

O podpoře chtějí v tripartitě diskutovat i odbory. Také podle předáka Českomoravské konfederace odborovıch svazů Josefa Středuly by bylo rychlejší a jednodušší využít k pomoci firmám Antivirus.