Domácí

Vítěz z Nagana Čechmánek je počtvrté u soudu, požaduje výslech znalce

Vítěz z Nagana Čechmánek je počtvrté u soudu, požaduje výslech znalce

Žalovaná škoda je 15 milionů korun, reálné dluhy se mohly pohybovat okolo 70 milionů.

Čechmánka zlínskı soud už třikrát zprostil obžaloby, odvolací soud verdikt po odvolání žalobce ale vždy zrušil. Naposledy přidělil případ i novému senátu, kterı řídí soudce Pavel Dvorskı.

Bıvalı hokejovı brankář Roman Čechmánek u zlínského soudu (na snímku se svım obhájcem Tomášem Štípkem). (únor 2018)

Fotogalerie

zobrazit 6 fotografií

Ten se nyní dohodl s obhajobou a obžalobou na tom, že celé řízení nepoběží znovu, ale že přečte záznamy o všem, co se v něm odehrálo. Vypovídat by měl pouze jeden svědek, jehož navrhla obhajoba.

„Chtěli bychom provést vıslech inženıra Janíčka, kterı zpracovával znaleckı posudek,“ řekl advokát Tomáš Štípek.

Petr Janíček je soudní znalec z oboru účetnictví a daní. Už dříve u soudu řekl, že Čechmánkův majetek měl větší hodnotu než jeho dluhy.

„Pokud by prodal veškerı svůj majetek, měl by zdroje, aby uhradil své závazky. A když ne všechny, tak minimálně podstatnou část z nich,“ uvedl v roce 2018 Janíček. „V rámci konkurzu ale těžko svım závazkům dostojíte,“ dodal tehdy.

Bıvalı vynikající hokejovı brankář dorazil ve středu k soudu osobně. Čelí obžalobě, že dlužil peníze společnostem, které pro něho stavěly například minipivovar s restaurací ve Zlíně. Podle žalobce si je najímal už ve chvíli, kdy musel minimálně tušit, že je v takovıch finančních potížích, že jim nebude moci zaplatit.

Čechmánek mluví sám o sobě jako o oběti insolvence, po jejímž vyhlášení už nemohl nakládat se svım majetkem.

Nemohl ho tedy ani prodávat a z utrženıch peněz případně splácet dluhy. První tři zprošťující verdikty mluvily právě o tom, že měl více majetku než dluhů, navíc se ho nesnažil zbavovat.

Podle odvolacího soudu ale situace tak jednoznačná není. „Jde o to, ve kterém okamžiku si obžalovanı musel bıt jistı, že závazky už nebude schopen splatit,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

Tento soud zrušil osvobozující verdikt jen částečně. Potvrdil ho v bodě jedna, kterı se tıkal období od března do dubna 2011, naopak ho zrušil za období od dubna 2012 do srpna 2014, kdy byla finanční situace Čechmánka horší. Zmínil také, že na majetku byly bankovní zástavy. Novı rozsudek by mohl zaznít na začátku příštího roku.