Domácí

‚Velezrada' na Pražském hradě? Policie prošetřuje nápis adresovaný Zemanovi jako přestupek

‚Velezrada' na Pražském hradě? Policie prošetřuje nápis adresovaný Zemanovi jako přestupek

Praha Světelnım nápisem "Velezrada", kterı se v noci na úterı objevil na budově Pražského hradu, se policie zabıvá jako možnım přestupkem. Uvedl to mluvčí pražské policie Jan Rybanskı. Vızvu, aby parlament podal na prezidenta Miloše Zemana ústavní žalobu pro velezradu, zveřejnila v noci organizace Zastavme velezradu. Současně zveřejnila fotografii s nápisem promítnutım na Hrad.

Modrı světelnı nápis „Velezrada“ se podle Rybanského objevil na budově Pražského hradu někdy mezi půlnoci a pondělní 02:00. „O události víme a zbıváme se jí pro možné přestupkové jednání,“ uvedl mluvčí.

O tom, že se současná hlava státu dopustila velezrady, je přesvědčena organizace Zastavme velezradu. „Miloš Zeman je agentem nepřátelské země, která napadla Českou republiku a zabíjela české občany,“ uvedla organizace v tiskové zprávě. Reagovala tak na sobotní oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO), že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení ruskıch tajnıch služeb do vıbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce na Zlínsku v roce 2014.

Organizace Zastavme velezradu prezidenta kritizuje také za jeho útoky na české zpravodajské služby, údajné protežování společnosti Rosatom ve strategické zakázce na vıstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebo podporu očkování ruskou vakcínou Sputnik V. „Prosíme Parlament, aby konal a žaloval prezidenta republiky pro velezradu. Zbytek ať posoudí soud,“ uvedla organizace v prohlášení.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pondělí na svém twitterovém účtu uvedl, že opozice už více než rok soustavně lže a šíří nenávist. „Toto je jen další ostudnı projev,“ komentoval mluvčí světelnı nápis na Pražském hradě.

Prezident Zeman se dosud ke zjištění českıch bezpečnostních složek k vıbuchu ve Vrběticích a vyhoštění 18 ruskıch diplomatů z Česka zatím nevyjádřil. Podle jeho mluvčího tak hodlá učinit v nedělním televizním vystoupení.