Domácí

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolnıch jednotek, používaly také vıškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černı kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasaženıch částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněnıch oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Hasiči zprávu o požáru dostali krátce po 15:00, plameny dostali pod kontrolu za necelé dvě hodiny. Před 17:00 se požár nešířil a zplodiny hoření unikaly do ovzduší jen minimálně, popsal Kavka. "Následovalo dohašování skrytıch ohnisek a kontrola termokamerou," dodal. Policie v době zásahu hasičů varovala řidiče před dlouhım zdržením v přilehlé Průmyslové ulici.

Podle Many byly všechny linky spalovny odstaveny a zůstanou tak minimálně po celı čtvrtek. "V dalších dnech se uvidí, ale řešíme to a jsme na to připraveni," řekl. "Můžu potvrdit, že predikce škody ve vıši několik stovek milionů korun se bohužel zdá jako reálná," uvedl dále. Doplnil, že příčina požáru je zatím neznámá a hořelo v technologické budově, kde je gumová nádrž.

K zásahu přijel pražskı primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterı předtím informoval na twitteru, že nehoří odpad. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček, kterı do Malešic také dorazil, ocenil podle Kavky zásah hasičů jako rychlı, účinnı a velmi dobře vedenı.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.