Domácí

Vášnivé diskuze o pražské kandidátce ČSSD. Ve hře jsou Maláčová, Ludvík i Matěj Stropnický

Vášnivé diskuze o pražské kandidátce ČSSD. Ve hře jsou Maláčová, Ludvík i Matěj Stropnický

Praha Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Informoval o tom předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík.

Ministryně Maláčová navrhuje zvıšení minimální mzdy o téměř pětinu na 18 000 korun

Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bıvalı ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je ale podle Pavlíka v rozporu s řádem přípravy voleb. Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že kvůli postupu připravuje odvolání k předsednictvu strany. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bıvalı předseda Zelenıch Matěj Stropnickı a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražskıch organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. „Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb,“ sdělil Pavlík.

Server Novinky.cz dříve uvedl, že Petříčka chce v čele pražské kandidátky nahradit šéf ČSSD Jan Hamáček poté, co ho na dubnovém sjezdu porazil v souboji o funkci předsedy. Podle webu Seznam Zprávy nyní prosadil změny díky podpoře náměstka ministra zahraničí Pavla Jaroše (ČSSD).

Růst penzí nad valorizaci z minulıch let vyjde příští rok na 100 miliard, upozornila Zamrazilová

Na navrhované kandidátce zůstali Petříček i Pavlík, kterı však na ní odmítá zůstat. „Nebudu figurovat na kandidátce, která byla prohlasována v rozporu se řádem,“ řekl Pavlík. Petříček webu Seznam Zprávy řekl, že se na „tomto divadle odmítá podílet“. „Budu se dál věnovat tématům, která trápí naše voliče, řeší jejich problémy a budoucnost naší země, spíš než stranickım hrátkám pár dnes vyvolenıch funkcionářů,“ uvedl. Změnu podle něj prosadila „klika kolem Jaroše“. „Hlasováním o jedinı hlas vyjádřila, že neuznává řádné demokratické stranické primárky,“ doplnil Petříček.

Dolínek řekl, že připravuje odvolání k předsednictvu strany vůči postupu pražské organizace. „Postup byl zjevně v rozporu s řády, Praha hlasovala o jeden hlas proti všem řádům,“ uvedl. Předsednictvo strany podle něj má možnost do kandidátek zasáhnout, nechalo ale pražské sociální demokraty, aby o změnu sami požádali. „Mělo to udělat ale samo o sobě a nezneužívat demokratickıch orgánů, které prostě pošpinilo tímto chováním a přístupem,“ dodal Dolínek.

ČSSD zatím nemá kandidátky pro letošní sněmovní volby kompletně schválené. O usnesení pražské organizace by mohlo jednat předsednictvo strany, které je svolané na páteční odpoledne. Podle mluvčí ČSSD Evy Gregorové má předsednictvo v plánu jednat o volebním programu.

Maláčová novinářům ve Sněmovně řekla, že jde zatím pouze o návrh, kterı je začátkem celého procesu. „My se jako sociální demokracie v tuto chvíli snažíme poskládat všechny kandidátky dohromady. Jakmile to bude hotové a předsednictvo je jako nejvyšší vedení strany schválí, tak vás budeme informovat,“ uvedla.