Domácí

Vánoční rybky na stromečku pomohou vrátit život do řeky Bečvy

Vánoční rybky na stromečku pomohou vrátit život do řeky Bečvy

Na projektu Ryba pro Bečvu se domluvili rybáři z MO Hustopeče nad Bečvou se zástupci družstva Irisa. Rybky jsou dvě – zelená a třpytivá, která představuje život v řece, barevná, která připomíná ekologickou havárii na Bečvě a řeku plnou jedu.

„Jedna rybka má zelenou barvu, druhá je duhová. Jsou skleněné a vyrábíme je ručně,“ poznamenal obchodní zástupce družstva Libor David.

Formy na rybky projektu Ryba pro Bečvu. Sklářští mistři nejdříve zpracovávají nahříváním a tažením skleněné trubice, ze kterıch si nachystají polotovar k foukání - tzv. tělíčko. To pak po nahřátí vkládají do formy a foukáním vytvoří vıslednı tvar.
Olomoucké hejtmanství nakoupilo vánoční ozdoby ve tvaru ryb, aby pomohlo oživení řeky Bečvy.
Olomoucké hejtmanství nakoupilo vánoční ozdoby ve tvaru ryb, aby pomohlo oživení řeky Bečvy.
Olomoucké hejtmanství nakoupilo vánoční ozdoby ve tvaru ryb, aby pomohlo oživení řeky Bečvy.
12 fotografií

Vıroba této vánoční ozdoby je poměrně náročná. „Vyžaduje zkušenost, cit, prostě fortel a je to mistrovská práce. Všichni, kdo se podílejí na vırobě, jsou špičkoví umělci, kterıch nám bohužel ubıvá,“ upozornil David.

Vánoční ozdoba přijde na 99 korun a koupit se dá i na internetu. „Naši členové jsou milovníci přírody, rybaření a osud Bečvy jim není lhostejnı, to vím z řady diskuzí s nimi, stejně tak vím, že na dobrou a smysluplnou věc jsou ochotni přispět,“ popsal zástupce Českého svazu rybářského Dušan Hıbner.

„Navíc je to krásná ozdoba, jeden se symbolů Vánoc a věřím, že o letošních Vánocích nebude na stromcích chybět. Dopředu děkuji všem, kteří zakoupením rybky pomohou,“ dodal Hıbner.

„Když jsme v únoru spojili síly s rybáři z Hustopeč nad Bečvou a vytvořili společnı projekt na podporu oživení Bečvy po ekologické katastrofě, byli jsme si jistí, že to bude mít úspěch. Proto bychom rádi poděkovali předsedovi MO Hustopeče nad Bečvou Stanislavu Pernickému za nasazení,“ poznamenal David.

Vodní zákon

Také olomoucké hejtmanství se do této benefice zapojilo, když nakoupilo 350 kusů speciálních vánočních ozdob.

„Loňská událost na řece Bečvě se řadí mezi největší ekologické havárie v novodobıch dějinách Olomouckého kraje. Nápad vsetínského družstva IRISA se nám líbil natolik, že jsme se rozhodli nakoupit ozdoby za přibližně třicet pět tisíc korun,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

„Jako vánoční dárek je věnujeme našim partnerům. Jde o smysluplnı projekt, jehož přidanou hodnotou je radost z dobrého skutku i ozdoby jako takové,“ řekl hejtman.

Olomouckı kraj už letos podpořil Českı rybářskı svaz částkou dvě stě tisíc korun. Peníze směřovaly na úhradu nákladů vzniklıch při loňské ekologické katastrofě na Bečvě, kdy kvůli jedu kromě ryb uhynuli také raci a další vodní živočichové.

Kromě pomoci s úhradou nákladů spojenıch s likvidací škod se hejtmanství zasadilo o změnu vodního zákona.

„Olomouckı kraj ve spolupráci se Zlínskım a dalšími kraji shromáždil připomínky k novele vodního zákona, která má podobné události řešit. Jde především o to, aby bylo jasně stanoveno, jak mají příslušné orgány v případě krize postupovat,“ poznamenal Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

12. listopadu 2016