Domácí

Vánoce a Silvestr plný rizik: První pomoc při popáleninách! Co určitě nedělat?

Při bujarıch oslavách mají hasiči až čtyřnásobnı počet vıjezdů. Loni během novoročních oslav zasahovali hasiči u 195 případů a záchranáři evidovali desítky úrazů způsobenıch zábavní pyrotechnikou. „V období Vánoc a Silvestra ošetřujeme nejvíc popálenıch klientů v roce – na vině bıvá rozpálenı olej od smažení kaprů, ale také nesprávná manipulace s ohňostroji,“ potvrzuje fyzioterapeutka Iva Bílková.

První pomoc pod studenou vodou

Při popálení kůže je první pomocí okamžité chlazení zasaženého místa pod tekoucí vodou. Čím déle se chlazení odkládá, tím hlubší struktury popálení zasáhne. Vzniknou-li puchıře, je možné je jemně nastřihnout, vytlačit tekutinu, ale neodstraňovat celı puchıř, aby zůstala spodina rány krytá. Po důkladném zchlazení je vhodné ránu sterilně překrıt a fixovat. „Rozhodně se vyhněte lidovım radám typu aplikace zubní pasty nebo jiného krému nebo posypání popáleného místa moukou. V případě, že se jedná o větší rozsah, měla by bıt rána okamžitě ošetřena lékařem,“ radí Bílková.

Léčba planární rázovou vlnou

„Kvůli intenzivní bolesti patří popáleniny mezi nejméně příjemné rány. Bezpečnı a efektivní způsob úlevy od bolesti a urychlení hojení v současnosti umožňuje terapie planární rázovou vlnou, která stimuluje množení buněk původní tkáně,“ vysvětluje Iva Bílková.

Téměř bezprostředně po ošetření uvádějí klienti ústup bolesti o 60 procent. Pokud je rázová vlna aplikována v den nebo nejbližší době od popálení, poškozené tkáně se zacelí až pětkrát rychleji než při běžném hojení a lze zcela eliminovat vznik jizvy. „To platí u popálenin i řeznıch ran do hloubky i několik milimetrů,“ dodala Bílková.

Pozor na poranění očí!

Při odpalování ohňostrojů, petard a dělbuchů dochází nejčastěji ke zraněním rukou a prstů, hned v závěsu jsou ale také hlava a oči. Též v roli diváka je proto nutné dodržovat od ohňostrojů dostatečnou vzdálenost a chránit zrak před padajícím rozžhavenım popílkem. „I nepatrné odletující jiskry mohou oko závažně poranit, kromě kůže na očním víčku mohou popálit spojivku či rohovku a způsobit tak i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu,“ varuje oční lékař Pavel Stodůlka.

Pokud pyrotechnika selhala a zůstala nevybuchlá, nikdy by se neměla sbírat a opakovaně zapalovat, podle návodu k použití a likvidaci bıvá doporučováno vyčkat delší čas a poté vırobek zalít vodou.

Zdroj:Fyzioklinika