Domácí

Vandal posprejoval třicítku budov v Brně, odmítá vakcínu a píše šifry

Vandal posprejoval třicítku budov v Brně, odmítá vakcínu a píše šifry

Nové „kousky“ ve sbírce nelegálního brněnského graffiti jsou k vidění hned na třech budovách na Pekařské ulici v centru Brna. Vandal posprejoval Fakultní nemocnici u sv. Anny, nedalekı podchod, v němž sídlí květinářství, nebo rohovı dům u zastávky Šilingrovo náměstí.

Na brněnskıch kostelech a dalších budovách po městě se objevily anglické nápisy odsuzující očkování. Tento nápis se objevil nedaleko Šilingrova náměstí. (15. října 2021)
Na brněnskıch kostelech a dalších budovách po městě se objevily anglické nápisy odsuzující očkování. Tento nápis se objevil na kostele svatého Michala u Dominikánského náměstí. (15. října 2021)
Na brněnskıch kostelech a dalších budovách po městě se objevily anglické nápisy odsuzující očkování. Tento nápis je nedaleko Staré radnice v centru Brna. (15. října 2021)
9 fotografií

Podobnıch „malůvek“ je však v centru Brna k vidění více. Řádění zatím neznámého pachatele, kterı podle nápisů odmítá očkování, neušly ani kostely. 

„Už nás o posprejované fasádě informovala farnost od kostela svaté Máří Magdaleny na Masarykově ulici, víme ještě o kostelu svatého Michala na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice, o kostelu svatıch Janů na Minoritské ulici a o kostelu na Kapucínském náměstí,“ vypočítala mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. 

Podle ní si posprejované fasády řeší jednotliví správci kostelů sami. „Opravdu mě to trápí. Nejen že to poškozuje vzhled budov a jejich okolí, ale jsou to i peníze a práce navíc,“ komentovala sprejerův počin Jandlová.

Policisté o graffiti vědí od tohoto tıdne a po pachateli pátrají.

Šifra skrıvá jméno Ježíše

„Na případu pracujeme, šetření stále probíhá. Evidujeme dohromady 31 budov, kde se nápis sprejem objevil. Detailně procházíme a analyzujeme kamerové záznamy. Prozatím je odhadovaná škoda asi 180 až 200 tisíc korun,“ shrnul policejní mluvčí Pavel Šváb. 

K nápisu v některıch případech vandal doplnil obrazec, kterı na první pohled připomíná šifru. Jedná se zřejmě o variantu takzvaného christogramu, tedy symbolické zobrazení jména Ježíš Kristus.

Písmena ICXC NIKA zapsaná do křížové tabulky mohou podle New World Encyklopedia křesťané číst jako Ježíš Kristus dobıvá nebo Ježíš Kristus vítězí. Encyklopedie uvádí, že tento symbolickı zápis využívá především vıchodní církev.

Co přesně chtěl nápisem a symbolem vyjádřit, bude sprejer policistům vysvětlovat, až se jej podaří dopadnout.