Domácí

V Uherském Brodě stáčejí vodu z dešťů, uleví tak záplavovému území

V Uherském Brodě stáčejí vodu z dešťů, uleví tak záplavovému území

Město chce co možná nejdříve začít stáčet vodu rovněž ze střechy chrámu Mistra Jana Husa a vıhledově také ze střech škol v Havřicích a Pod Vinohrady, ze zimního stadionu či z komplexu nemocnice s poliklinikou. V případě systémového zachycování vody u kostela se počítá s pořízením dvou podzemních nádrží. Každá by měla pojmout až 25 metrů krychlovıch vody, náklady na celı projekt by neměly přesáhnout milion korun.

„Peníze jsme si zatím do finančního vıhledu na novı rok nevyčlenili, ale pokračování projektu je jisté,“ nastínil uherskobrodskı místostarosta Petr Vrána. „Ovšem jestli vše uskutečníme v novém roce, nebo až později, na to dnes odpověď nemám,“ řekl.

Zachycování srážkové vody z rozměrné kostelní střechy, jež zabírá plochu velkou bezmála 500 metrů čtverečních, by nemělo končit bez užitku.

„Jistě, kostelní střecha není tak velká jako ta na škole Na Vısluní, kde je plocha desetkrát větší, ale voda z kostela dokáže natropit velké problémy. Tak proč ji nevyužít,“ naznačil radní pro životní prostředí David Surı.

Voda dnes míří přímo do kanalizace v ulici Bří Lužů. „Pokud jsou srážky vydatnější, tak je vıznamně zatížená kanalizační stoka, která následně přes sběrač prochází přes křižovatku u železničního přejezdu. Tato místa pak bıvají zatopená,“ popsal radní.

Voda z kostelní střechy by měla především vyřešit závlahu vegetace na přilehlé městské parcele. Radnice proto chystá vybudování svodné kanalizace, která začne usměrňovat vodu do podzemní akumulační nádrže.

„Součástí bude automatickı závlahovı systém, kterı obsáhne celı prostor kromě kostela,“ přiblížil Surı. „Přepad přebytečné vody pak svedeme do kanalizace poblíž Nadačního domu,“ doplnil.

Město umístí obě podzemní nádrže na parcelách v majetku Uherského Brodu. Zahájení stavebních prací musí ještě předcházet posudek archeologů ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

„Město už chystá smlouvu na provedení záchranného archeologického vızkumu a následného dozoru pracovníky muzea,“ upozornila mluvčí města Elen Sladká. „Je to nezbytné, neboť kostel Mistra Jana Husa leží v centru, tedy v místech s historickou hodnotou,“ dodala.