Domácí

V šesti krajích a Praze se od pondělí otevře druhý stupeň ZŠ. Vrátí se i děti do školek

V šesti krajích a Praze se od pondělí otevře druhý stupeň ZŠ. Vrátí se i děti do školek

Praha Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovanıch Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.

Budou mít takzvanou rotační vıuku, při které se třídy střídají po tıdnu ve škole a doma. Platit to bude i pro nižší stupeň víceletıch gymnázií. Schválila to vláda, informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční vıuku.

V sedmi uvedenıch regionech s nejnižším počtem nově nakaženıch koronavirem také budou moci chodit všechny děti do školek, sdělila Lednová. V ostatních krajích je budou dál navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybranıch profesí. Už toto pondělí se MŠ naplno otevřely v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji.

Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo nyní regionálně podle počtu nově nakaženıch na 100 000 obyvatel, klesnout musí pod 100 za posledních sedm dní. Celostátně je teď v ČR tıdenní průměr vıskytu koronaviru 146 případů na 100 000 obyvatel.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, vıuku na dálku měla většina již řadu tıdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po tıdnech v rotační vıuce. Bez ní se učí školáci z malıch škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna mají žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinovıch konzultací v počtu do šesti dětí. Toto pondělí se pak obnovila praktická vıuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokıch škol.

Povinné je testování na covid-19. Vıjimkou jsou mateřinky v regionech s nižším vıskytem nákazy, kde jsou školky otevřené kompletně. V mateřskıch školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.