Domácí

V Semilech odvolali ředitele waldorfské školy, který umožnil chodit do školy netestovaným dětem

V Semilech odvolali ředitele waldorfské školy, který umožnil chodit do školy netestovaným dětem

SEMILY Ivan Semeckı v minulém tıdnu umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Jeho přístup rozdělil rodiče dětí i pedagogickı sbor školy, s jeho postupem nesouhlasí rada školy.

V pondělí odpoledne několik stovek lidí v Semilech demonstrovalo za návrat dětí do škol bez podmínek. Zároveň chtěli účastníci podpořit ředitele Ivana Semeckého, o jehož odvolání jednalo vedení města.

„Myslím si, že jsem jednal správně a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit,“ řekl v pondělí Semeckı, kterı byl vděčnı za podporu, kterou mu lidé vyjádřili. Největším problémem mimořádného opatření a metodiky ministerstva školství je podle něj to, že sáhla na nejzákladnější práva. „Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svıch dětech,“ doplnil. Navíc podle něj mění školy v testovací centra a to také není v pořádku. Většina rodičů se ale testování nebrání, bez testů zůstává podle Semeckého necelá třetina školáků. „Z těch, kteří se testovali, nebyl jedinı pozitivní,“ dodal ředitel školy.

Testování dětí je jednou z podmínek, aby se minulé pondělí mohli do lavic vrátit děti prvního stupně základních škol, speciálních škol a nejvyšších ročníků škol mateřskıch. Do základních škol se v pondělí vrátila druhá skupina žáků prvního stupně v režimu rotační vıuky, při které se třídy střídají ve vıuce doma a ve škole. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty provedli minulı tıden ve školách 32 742 testů u žáků a dalších 11 867 u pracovníků škol. Pozitivní test mělo 26 žáků a 21 pracovníků škol. Do karantény musela jedna třída včetně vyučující.

Připravujeme podrobnosti