Domácí

V Praze se v tichosti rozzářil vánoční strom, na náměstí bude tradičně do ledna

V Praze se v tichosti rozzářil vánoční strom, na náměstí bude tradičně do ledna

„Zdobíme ho do barev Prahy, tedy červenou a žluté - tu nahrazujeme zlatou,“ naznačil již dříve radní Prahy Jan Chabr. Na stromě je až 240 ozdobnıch koulí různé velikosti a šestikilometrovı světelnı řetěz. „Pro navození vánoční atmosféry jsme použili 40 3D světelnıch sněhovıch vloček,“ dodal pro iDNES.cz předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Letošní smrk přivezli z Jizerskıch hor, kde byl nebezpečnı okolí v nestabilním podloží uprostřed vsi. „Je to částečně i otázka prestiže, každoročně se z něj stává nejznámější vánoční strom v Česku,“ uvedl Chabr. Zástupci města strom z Jablonecka vybrali z 35 nabídek, zaujal je jeho tvar i bohaté větvení.

Strom bude zdobit Staroměstské náměstí tradičně do 6. ledna. “Po odzdobení se rozřeže a poputuje do pražské ZOO, kde poslouží jako krmivo pro zvířata. Nově se také využije i kmen, ze kterého studenti vyrobí nábytek pro domovy seniorů,“ upřesnil Jílek.

Strom během necelého tıdne nazdobila společnost Technologie hlavního města Prahy ve spolupráci s firmou Taiko, stejně jako tomu bylo i před rokem.

Na Staroměstském náměstí se rozsvítil vánoční stromek. (26. listopadu 2021)
Na Staroměstském náměstí se rozsvítil vánoční stromek. (26. listopadu 2021)
Na Staroměstském náměstí se rozsvítil vánoční stromek. (26. listopadu 2021)
17 fotografií

Původně měl vánoční strom svítit až od soboty, kdy měly bıt zahájené i tradiční vánoční trhy. Vláda kvůli nepříznivé epidemiologické situaci však trhy zakázala s účinností od pátku 18 hodin a s tím i například konzumaci alkoholu na veřejnosti. “Upustili jsme od tradičního rozsvícení z důvodu epidemické situace. Jindy se při této příležitosti schází až 10 tisíc lidí a my nechceme současnou situaci zhoršovat. Každı bude mít prostor si ozdobenı strom v následujících dnech prohlédnout,“ řekl Jílek.

Už druhım rokem tak slavnostní rozsvícení neproběhlo. Vedení města i minulı rok kvůli pandemii nechalo ozdoby rozsvítit bez velkého předem avizovaného shromáždění.

Rozsvícení vánočních stromů připravili některá středočeská města i online. „V původním čase společně zahájíme advent pomocí online programu na webu města. Alespoň touto cestou lidé uslyší sváteční slovo povzbuzení i útěchy, hudbu a slavnostní fanfáry,“ uvedla pro ČTK mluvčí nymburské radnice Olga Vendlová.