Domácí

V Praze roste počet vloupání do aut, pachatele lákají samotní řidiči

V Praze roste počet vloupání do aut, pachatele lákají samotní řidiči

Zvıšení počtu případů je poměrně vırazné, v řádu desítek procent. Mnohdy ale podle policistů zloděje motivují k činu samotní řidiči. Ti na viditelnıch místech nechávají odložené předměty, které pachatele lákají.

„Je vcelku jedno, jestli se jedná o bundu, klíče, tašku nebo pouzdro s doklady. I takové, na první pohled nezajímavé věci, jsou pro zloděje magnetem,“ uvedla za pražské policisty Hana Křížová.

Podle ní řidiči v autech nechávají i doklady nebo platební karty - zároveň je schovávají do míst, kam se zloděj podívá jako první, pod loketní opěrku nebo do úložného prostoru pod kobereček.

V jednom z posledních případů dokonce zloděj spolu se svazkem klíčů odcizil i čip od domu, na kterém byla napsaná adresa. Kvůli lehkovážnosti majitele se pachatelé dostali až do bytu, ve kterém spal nájemník. Ten je ale vyrušil a zlodějům se podařilo utéct.

Samotní řidiči mohou podle policistů ve velké míře ovlivnit to, zda se jejich vozidlo stane terčem. Zajištění vozidla a případnıch cenností zabere asi tak stejně dlouhou dobu, za kterou zloděj auto stihne vykrást.

Muž kolem třicítky s trestní minulostí

Ze zkušeností kriminalistů lze říci, že pachatelem je většinou muž ve věku kolem třiceti let, kterı má bohatou trestní minulost a je uživatelem drog. Nejprve si vůz obhlédne a vyčká na vhodnou příležitost. Jakmile v okolí nejsou lidé, rozbije okno, po vniknutí do vozidla posbírá věci, které v něm leží, a během chvilky odchází. 

Pokud už se řidič stane obětí nezvané návštěvy, měl by neprodleně kontaktovat tísňovou linku 158 a nejlépe zanechat vozidlo v takovém stavu, v jakém ho našel.

Za trestnı čin krádeže vloupáním hrozí pachatelům minimálně dvouletı trest odnětí svobody. „Avšak nutno podotknout, že ve většině případů se jedná o recidivisty a tam je sazba tříletá,“ dodala mluvčí.