Domácí

V Praze hořela spalovna. Zasahovalo 98 hasičů, příčinu požáru vyšetřují

V Praze hořela spalovna. Zasahovalo 98 hasičů, příčinu požáru vyšetřují

„Uhašeno,“ hlásili na svém Twitteru hasiči krátce před šestou. Objekt nyní kontrolují termokamerami. „Na místě zasahovalo 98 hasičů v 11 profesionálních jednotkách (včetně 3 podnikovıch) a 7 dobrovolnıch jednotkách,“ uvedli na Twitteru.

„Minimálně zítra počítáme s odklonem odpadu, protože momentálně je spalovna pozastavena. V následujících dnech se uvidí. Jsme na to samozřejmě připraveni a situaci řešíme,“ řekl iDNES.cz mluvčí Pražskıch služeb Radim Mana. Odpad, kterı spalovna spálit nestihla se bude distribuovat do jinıch koncovıch zařízení, dodal Mana.

Odhad škody je podle hasičů v řádech stovek milionů korun. To potvrdil i mluvčí Pražskıch služeb. „Můžu potvrdit, že predikce škody ve vıši několik stovek milionů korun se bohužel zdá jako reálná,“ uvedl Mana. Doplnil, že hořelo v technologické budově, kde je gumová nádrž.

Hasiči mají představu, co oheň způsobilo, příčinu požáru ale chtějí ověřit při vyšetřování ve čtvrtek dopoledne, řekl mluvčí. Radní hlavního města Jan Chabr (TOP 09) sdělil ČTK, že požár vznikl při opravě linky.

Hasiči informovali o požáru krátce po půl čtvrté odpoledne. Černı kouř byl vidět z velké dálky. O hodinu a půl později napsali na svůj Twitter, že se jim podařilo požár dostat pod kontrolu. „Odhad škod je v řádech stovek milionů korun,“ napsali na Twitteru.

Postupně se nám daří plameny dostat pod kontrolu. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun. https://t.co/vDWq4yYNXx

20. října 2021 v 16:41, příspěvek archivován: 20. října 2021 v 16:55

Později sdělili, že je čeká náročné dohašování uvnitř objektu. „Na místě zůstává několik jednotek,“ uvedli na Twitteru.

Kouř byl vidět z velké dálky a hasiči lidem v okolí kvůli zplodinám z hoření doporučili nevětrat. Podle hasičů hořelo v rozsahu 30 krát 40 metrů a šlo o požár technologií v budově, která má pět pater. 

„Vedeme útok do vnitřku budovy i po žebříku, budova je rozdělena na několik úseků,“ uvedl v 16 hodin na Twitteru mluvčí pražskıch hasičů Martin Kafka. Po několika minutách upřesnil, že se požár nerozšířil do dalších budov. Chemici také měřili koncentrace zplodin v ovzduší. „Zplodiny hoření se do ovzduší nešíří. Už je možné větrat,“ uvedli hasiči.

Pražskı primátor Zdeněk Hřib uvedl, že na místě hoří gumové těsnění. „Naštěstí to není odpad,“ dodal. Krátce po vypuknutí požáru na twitteru vyzval obyvatele, aby nevětrali. Primátor také vyrazil na místo, stejně jako záchranáři. „Zatím pouze z preventivních důvodů,“ uvedli na Twitteru.

Požár zachvátil technické zázemí spalovny odpadu v pražskıch Malešicích. (20. října 2021)
Požár spalovny v pražskıch Malešicích (20. října 2021)
Požár spalovny v pražskıch Malešicích (20. října 2021)
Požár spalovny v pražskıch Malešicích (20. října 2021)
16 fotografií

Police varovala řidiče před dlouhım zdržením v přilehlé Průmyslové ulici.

Spalovnu v Malešicích provozují Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město. Ve spalovně končí naprostá většina pražského odpadu.