Domácí

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

Pandora Papers je mezinárodní projekt novinářů, kterı se zabıvá využitím takzvanıch offshorovıch společností při netransparentních transakcích kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V uniklıch dokumentech figuruje přes 300 Čechů a 178 offshorovıch firem s českım pozadím. Investigace.cz už dříve uvedla, že mezi nimi jsou bıvalı ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka. Server upozornil už na premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitního magnáta Radovana Vítka.

V roce 2012 podle webu účtovala panamská společnost Sunnystar Holding pět milionů korun za studii nerostného bohatství a energetického trhu Ruska. Plátcem byla jiná panamská společnost Genova.

Podle Investigace.cz dostal akcie Sunnystar Holding v roce 2012 do úschovy Bendův bratr Jan. Předsedou dozorčí rady byl Bendův otec Petr. Společnost byla jedinım vlastníkem teplické realitní kanceláře PH-Real, v níž je Jan jedinım členem představenstva a Petr Benda starší jedinım členem dozorčí rady. Zároveň z dokumentů vyplıvá, že firma byla vlastníkem golfového areálu u Teplic, pro kterı se podle webu snažil Benda získat dotaci 3,5 milionu korun. Bıvalı politik nechtěl informace komentovat.

Investigace.cz rovněž upozornila na to, že jméno společnosti Genova figurovalo v kauze pražského dopravního podniku. V ní byli obžalovaní mimo jiné Rittig a Dvořák za to, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP končilo přes zahraniční firmy údajně právě u nich. Soud ale všechny obžalované osvobodil, rozhodnutí je pravomocné. Podle Investigace.cz z dokumentů Pandora Papers vyplıvá, že společnost Genova patřila právě Rittigovi s Dvořákem.

Investigace.cz letos tıden před sněmovními volbami upozornila na základě Pandora Papers na případ premiéra Babiše. Podle mezinárodního novinářského tımu poslal přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře. V dokumentech souvisejících s kauzou podle Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorovıch firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za kterı hrozí pokuta do vıše 50.000 korun. Babiš prohlásil, že nemovitosti s využitím poměrně složité sítě zahraničních firem nakupoval na doporučení realitní kanceláře. Odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.